Ekolodzy apelują do prezesa PiS o odrzucenie projektu Prawa łowieckiego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-01-2017,17:45 Aktualizacja: 09-01-2017,17:58
A A A

W poniedziałek przedstawiciele organizacji społecznych złożyli w siedzibie władz PiS ponad 50 tys. podpisów pod apelem do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o przerwanie prac w parlamencie nad nowelizacją Prawa łowieckiego, która wykonuje m.in. wyrok TK. w sprawie jego zapisów.

Organizatorami towarzyszącej złożeniu podpisów demonstracji były: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Fundacja Viva!, Akcja Demokracja i Koalicja Niech Żyją! Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób. Organizatorzy apelowali do uczestników o dalsze zbieranie podpisów.

znęcanie się nad zwierzętami, przestępstwo, projekt ustawy, rolnicy, Ministerstwo Sprawiedliwości, prawo

Nawet 100 tys. zł kary za znęcanie się nad zwierzętami

Zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi, w tym obowiązkowe nawiązki w wysokości nawet do 100 tys. zł - takie zmiany zawarto w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt oraz kodeksu karnego. Pakiet zmian w prawie przygotowało...
- Nowelizacja Prawa łowieckiego w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Środowiska jest niezgodna z konstytucją, szkodliwa dla przyrody, nie zapewnia ochrony własności prywatnej i dbałości o młode pokolenie. Konsultacje społeczne nowelizacji trwały jedynie trzy dni. Merytoryczne postulaty około 20 organizacji pozarządowych zostały wyrzucone do kosza - powiedział podczas demonstracji prezes Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot Radosław Ślusarczyk.

Zaapelował do władz PiS o rozpoczęcie "autentycznego dialogu" w kwestii zmian w ustawie.

Inicjatorzy apelu wypowiadają się za wprowadzeniem obowiązku okresowych badań okulistycznych, psychologicznych i psychiatrycznych dla myśliwych, wprowadzeniem zakazu udziału dzieci w polowaniach, polowania w pobliżu domów, polowań zbiorowych i dokarmiania zwierząt oraz strzelania toksyczną dla środowiska amunicją ołowianą.

myśliwi, szkody łowieckie, straty w gospodarstwach, prawo, przepisy

Szacowanie szkód i wypłaty odszkodowań łowieckich po staremu

Dopiero w 2018 roku, a nie jak pierwotnie zakładano od 2017 r., zmienić ma się sposób szacowania szkód łowieckich i wypłat odszkodowań. Ma wówczas powstać fundusz odszkodowawczy, a szacowaniem szkód mają się zająć...
- Proponowana przez rząd nowelizacja jest sprzeczna z wolą Polaków. Najnowsze badania CBOS pokazują, że 78,7 proc. ankietowanych uważa, że nie powinno się karać ludzi za wejście na teren polowania, a aż 81,1 proc. nie zgadza się na tworzenie obwodów łowieckich na terenie prywatnym bez pytania o zgodę właściciela - dodał Radosław Sawicki z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.

Główne cele rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo łowieckie to wprowadzenie mechanizmów wzmacniających nadzór Ministra Środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim oraz dyscyplinujących dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich w zakresie wykonywania rocznych planów łowieckich.

Ma ona też służyć wykonaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 lipca 2014 r. TK orzekł, że Prawo łowieckie w niewystarczający sposób uwzględnia prawa właścicieli nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich. Właściciele gruntów (rolnicy) nie musieli być np. pytani o zgodę przy włączaniu ich nieruchomości do obwodu łowieckiego.

13 grudnia 2016 r. została powołana Sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo łowieckie oraz zmieniającej ustawę o zmianie ustawy - Prawo łowieckie.

Poniedziałkowe posiedzenie podkomisji zostało odwołane i przełożone na godz. 11 we wtorek.

Poleć
Udostępnij