Szef ARiMR: chcemy, by szybciej wydawano decyzje administracyjne dotyczące dopłat bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2024,15:30 Aktualizacja: 28-06-2024,15:53
A A A

Zrealizowaliśmy szereg zadań ze środków z budżetu krajowego, np. dopłaty do kukurydzy czy dopłaty suszowe - powiedział w piątek na konferencji prasowej minister rolnictwa Czesław Siekierski. Dodał, że ministerstwo pracuje nad opracowywaniem zebranych wniosków w sprawie dopłat do sprzedawanego zboża.

Jak przekazał prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Legawiec, Agencja wydała powyżej 99 proc. decyzji i wypłaciła w przypadku płatności bezpośrednich powyżej 96 proc. środków, a w przypadku płatności obszarowych 98 proc. środków.

"Dzięki temu Unia Europejska nie będzie nam obcinać kolejnych płatności" - powiedział Legawiec.

Dodał, że ARiMR chce, by szybciej wydawano decyzje administracyjne dot. dopłat bezpośrednich.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zrealizowało "szereg zadań ze środków z budżetu krajowego, np. dopłaty do kukurydzy czy dopłaty suszowe" - powiedział. Zaznaczył, że resort pracuje nad opracowywaniem zebranych wniosków w sprawie dopłat do sprzedawanego zboża.

opolskie, arimr, agencja, rolnicy

Opolskie. Liczba wnioskujących o dopłaty rolników spadła przez 20 lat o 5 tysięcy

W ciągu 20 lat funkcjonowania Polski w strukturach UE, opolscy rolnicy za pośrednictwem ARiMR otrzymali ponad 10 mld zł w formie dotacji - powiedział w poniedziałek PAP Paweł Kampa, zastępca dyrektora oddziału wojewódzkiego Agencji...

Jak przekazało MRiRW w komunikacie, Siekierski zaapelował do komisji powołanych przez wojewodów, które liczą straty po przymrozkach i gradobiciu, aby przyspieszyły prace w zakresie realizacji płatności. "Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o pomoc dla rolników, którzy zostali dotknięci klęską, głównie przymrozków i gradobicia. Zbierane są także wnioski dotyczące suszy" - podano.

Wiceszef ARiMR Leszek Szymański przypomniał, że termin na złożenie wniosków o płatności obszarowe upływa pierwszego lipca. "Chcemy zaapelować do rolników, żeby składali wnioski o płatności obszarowe, ponieważ termin na ich złożenie upływa pierwszego lipca" - powiedział.

Poinformował, że na ten moment jest złożonych 1,111 mln wniosków. "Jest to niecałe dziewięćdziesiąt procent w stosunku do potencjalnych beneficjentów, którzy mogą ubiegać się o płatności" - podkreślił.

"Kończymy wydatkowanie środków dla rolników za rok 2023 oraz kończymy zbieranie wniosków na rok 2024" - podsumował Czesław Siekierski. Dodał, że ministerstwo "wynegocjowało możliwość wypłat dla rolników na ziemię do 5 ha w kwocie 225 euro za hektar bez żadnych dopłat".

Poleć
Udostępnij