Smithfield Foods przejmie Pini Polonia. UOKiK wydał zgodę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-11-2018,12:00 Aktualizacja: 12-11-2018,12:00
A A A

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia. W tej sprawie konieczne było przeprowadzenie badania rynku.

Smithfield Foods to globalny koncern zajmujący się przetwórstwem i produkcją mięsa. W Polsce m.in. kontroluje grupę Animex, posiada też dziewięć zakładów produkujących i przetwarzających mięso, w tym trzy ubojnie trzody chlewnej.

Pini Polonia jest częścią grupy kapitałowej Pini Group, do której należą spółki w Polsce, we Włoszech i na Węgrzech. Posiada ubojnię w Kutnie. Dostarcza też mięso do sklepów i zakładów przetwórczych.

produkcja wieprzowiny w polsce, konsumpcja wieprzowiny, sejmowa komisja rolnictwa, jan krzysztof ardanowski

Świński dołek to przeszłość. Teraz to już jest przepaść

Produkcja wieprzowiny w Polsce nie pokrywa zapotrzebowania konsumentów. W dodatku jest oparta o prosięta ścigane masowo spoza kraju - o tych problemach, oprócz ASF mówiono podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. - Czy...

Przejęcie Pini Polonia przez Smithfield Foods zostało pierwotnie zgłoszone do Komisji Europejskiej, która przekazała tę sprawę do UOKiK. Uznała ona bowiem, że koncentracja ma wpływ tylko na polski rynek, a urząd ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie do zbadania tej sprawy.

UOKiK musiał m.in. zbadać udziały uczestników koncentracji i innych przedsiębiorców działających na tym rynku. Analiza skutków koncentracji wykazała, że nie ograniczy ona konkurencji, a Smithfield Foods będzie musiał konkurować z innymi ubojniami.

UOKiK stwierdził więc, że nie ma podstaw do obaw, iż przedsiębiorcy będą zaniżać ceny skupu żywca. Zdaniem urzędu koncentracja nie wpłynie również na dostęp małych i średnich uczestników rynku do dużych odbiorców mięsa np. sieci handlowych.

"Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania" - czytamy w informacji UOKiK z dnia 9 listopada br.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij