Prawie pięć ton soi z hektara
15 września firma AgroYoumis zaprosiła rolników do Szczebrzeszyna (powiat zamojski) na "Dzień soi". Przyjechali gospodarze, którzy od lat uprawiają soję oraz ci, którzy dopiero zamierzają zająć się uprawą.
Anna Stakheeva przedstawiła 10 odmian soi, dostępnych w ofercie AgroYoumis. Szczególnie polecała odmianę Mavka. Dlaczego? - Jeśli ktoś po raz pierwszy sieje soję, to zdecydowanie polecam zacząć właśnie od tej odmiany. Jest to odmiana prosta i doskonale się sprawdza w warunkach klimatycznych województwa lubelskiego - podkreśliła.
Odpowiedni termin siewu dla soi
Marta Bil z firmy Thorus Agrogroup przedstawiła zintegrowany system zarządzania procesami produkcji roślinnej w uprawie soi. Na system Thorus składają się diagnoza gleby, terapia gleby, profilaktyka oraz aplikacja precyzyjna. Na podstawie diagnozy stanu gleby przygotowywane są zalecenia agrotechniczne, co pozwala zmniejszyć użycie nawozów mineralnych, polepszyć kondycję gleby i zwiększyć plony.
Soja ma przed sobą przyszłość
Później wszyscy udali się do gospodarstwa Aleksandry i Marcina Zamoyskich w pobliskim Michalowie. Soja jest tu uprawiana od czterech lat, na ziemiach klasy drugiej i trzeciej. Z 400 ha ziemi ornej rokrocznie pod soję przeznaczonych jest ponad 20 ha.
- Zbiory są z roku na rok coraz lepsze. Poza tym po soi jest znakomite stanowisko. Ta ilość azotu, która jest wpompowana w ziemię jest naprawdę ogromna - mówił Zamoyski.
Siew soi w Sahryniu
Na koniec rolnicy mogli obejrzeć pokaz pracy ekstrudera E-150, najmniejszego z oferowanych przez Presoil i przeznaczonego dla małych gospodarstw. Ekstruder w toku obróbki mechaniczno-termicznej roślin oleistych, zbóż oraz roślin strączkowych pozwala uzyskać składniki do produkcji paszy. Zaprezentowano przetwarzanie nasion soi metodą tłoczenia. Otrzymany ekstrudat nadaje się do podania w mieszance paszowej zwierzętom.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś