Soja ma przed sobą przyszłość
Firma AgroYoumis zorganizowała cykl szkoleń na temat uprawy soi. Jedno z nich odbyło się 9 września w Nowej Słupi (woj. świętokrzyskie). Przyjechali tu rolnicy nie tylko z regionu świętokrzyskiego, ale także z Małopolski, Mazowsza i Śląska.
Chociaż AgroYoumis działa w Polsce od 2011 roku, to ma ponad 20-letnie doświadczenie w hodowli soi. W naszym kraju zajmuje się reprodukcją i sprzedażą materiału kwalifikowanego.
Mikroelementy w uprawie soi
- Mamy aktualnie 10 odmian w naszej ofercie. W tym roku została zarejestrowana odmiana Maja. To jest nowa generacja, z nowej hodowli, która idealnie wpisuje się w klimatu Polski. Jest to wysokobiałkowa odmiana, która na pewno będzie chętnie kupowana przez firmy paszowe - zaznaczyła Natalia Sibirtseva.
Zanim jednak rozpoczęły się praktyczne prezentacje, rolnicy wysłuchali krótkiej prelekcji. Natalia Sibirtseva przedstawiła odmiany soi dostępne w ofercie firmy. Szeroko omówiła agrotechnikę soi i błędy najczęściej popełniane przez plantatorów.
Zbigniew Boniek przedstawił możliwości stosowania środków ochrony i do zwalczania chwastów w uprawie soi, proponowane przez firmę BASF. Z kolei Diana Wieczorek, reprezentująca Ekoplon zaproponowała preparaty do nawożenia dolistnego soi.
Odpowiedni termin siewu dla soi
Po części teoretycznej wszyscy udali się na pola, należące do Romana Życińskiego. W 500-hektarowym gospodarstwie, zależnie od roku pod uprawę soi jest przeznaczane od 10 do 25 ha.
- W tym roku jest dokładnie 22 hektary soi. Na polach, gdzie nie mogę uprawiać buraka to w płodozmianie idealnie wchodzi mi soja. Uprawiam ją od 4 lat i cały czas się uczę. Uważam, że soja ma przyszłość, jest rośliną towarową i będzie dobrze się sprzedawała - podkreślał gospodarz.
Rolnicy w Nowej Słupi mogli zobaczyć 8 odmian soi. Były to Annushka, Atlanta, Lajma, Madlen, Mavka, Simona, Viorica i Voletta.
Soja w gospodarstwie Romana Życińskiego jest uprawiana na ziemiach klasy 3A. Zwiedzający mieli możliwość porównania uprawy na ziemiach w wysokiej kulturze oraz w tej gorszej kulturze (na gruntach niedawno kupionych).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś