Odpowiedni termin siewu dla soi
Soja jest rośliną ciepłolubną dnia krótkiego.Do dobrego kiełkowania w wschodów wymaga temperatury powietrza 10-15°C i gleby 8-10°C.
Przypada to najczęściej na trzecią dekadę kwietnia, a fenologicznie jest to termin kwitnienia klonu zwyczajnego i koniec kwitnienia wiśni. Soja jest rośliną ciepłolubną i może być uszkadzana przez wiosenne przymrozki.
Soja: można wysiewać tylko kwalifikowane nasiona
Nasiona wysiane zbyt wcześnie w niedogrzaną glebę, nie kiełkują, szybko ulegają butwieniu i gniją. Dość dużo ciepła soja potrzebuje w pierwszych okresach rozwoju oraz w trakcie kwitnienia.
Nasiona soi przed siewem powinny być zaprawiane zaprawą fungicydową przeciwko zgorzeli siewek wywoływanych przez różne gatunki grzybów oraz zaszczepione bakteriami brodawkowymi Bradyrhizobium japonicum. Zaprawianie przeciwko zgorzeli siewek jest konieczne, ponieważ wschody soi trwają kilkanaście dni, a w glebach znajduje się wiele patogenicznych grzybów. Niestety, obecnie nie ma zarejestrowanej żadnej zaprawy nasiennej do zaprawiania nasion soi.
Bakterie Bradyrhizobium japonicum nie występują w stanie naturalnym w naszych glebach. Szczepienie zwiększa plon soi o 32 proc., w porównaniu z roślinami nieszczepionymi. Nasiona najlepiej jest szczepić tuż przed wysiewem.
Soję wysiewa się do dobrze doprawionej, ogrzanej gleby. Jeśli gleba jest zimna, to nasiona pod wpływem szkodliwych organizmów glebowych opóźniają wschody, a część ulega zbutwieniu i nie wschodzi. Siew soi zaleca się w terminie od 20 kwietnia do 5 maja, niezależnie od wczesności odmiany.
Zmiana przepisów pogrąży fasolę, ale daje szansę soi
Soja wysiana wcześniej dolne strąki osadza wyżej. Soja powinna „zejść z pola” w drugiej połowie września lub na początku października, gdy pogoda jest ciepła i słoneczna.
Wybierając termin siewu powinniśmy mieć na uwadze także to, że wschodzące liścienie soi wysianej z opóźnieniem – około 20 maja są wyjadane przez ptaki krukowate, które w tym czasie mają lęgi piskląt.
Norma wysiewu soi zależy od odmiany. Zalecana norma wynosi 130-140 kg/ha. Jednak na poczet niesprzyjających warunków wschodów polowych można tę normę nieco zwiększyć. Odmiany soi, gdy mają dużą przestrzeń życiową zawiązują strąki i zarówno na łodydze, jak również w jej rozgałęzieniach.
W zależności od wysiewanej odmiany, także zaleceń hodowcy, nasiona soi można wysiewać w różnej rozstawie. Do siewu soi zaleca się tradycyjne siewniki zbożowe (siewniki pneumatyczne mogą uszkadzać nasiona).
Soja jest rośliną wybitnie światłolubną. Gdy rośliny rosną blisko obok siebie, to wzajemnie zagłuszają się, zawiązują mniej strąków i nasion w strąkach oraz wydłużają łodygi, które stają się skłonne do wylegania. Rozwiązaniem tych problemów jest siew punktowy, od lat stosowany w kukurydzy, w burakach cukrowych, a ostatnio z dużym powodzeniem, w rzepaku ozimym.
Rzuć fasolę, zasiej groch lub soję w 2017 roku
Soję można wysiewać w rozstawie rzędów, co 45 cm, jak buraki cukrowe, a w rzędach 4-5 cm. Przy odległości co 5 cm obsada roślin na m2 wyniesie 44 sztuki. Obok siewników typowo buraczanych można wykorzystać również siewniki do siewu kukurydzy.
Soja jest gatunkiem szczególnie wrażliwym na zaskorupianie gleby. W takich warunkach wschody roślin są bardzo utrudnione. Z tego powodu należy śledzić prognozę pogody, ponieważ w ostatniej dekadzie kwietnia oraz w pierwszych dniach maja, czyli w czasie siewu soi w warunkach klimatycznych naszego kraju często występują intensywne, jedno-dwudniowe opady deszczu, które powodują silne zaskorupianie gleb.
W przypadku prognozy, zapowiadającej opady deszczu, siew należy kilka dni opóźnić. Należy również unikać siewu do zbyt mokrej gleby.