Oferta nawozów dolistnych z krzemem coraz szersza
Spółka Arkop promowała na Centralnych Targach Rolniczych w Nadarzynie nawóz dolistny zawierający krzem - Imunno Activ Si.
Produkt zawiera 3 proc. (mm/m) azotu w formie amidowej, 12 proc. potasu (K2O) oraz 20 proc. krzemu (SiO2) w formie krzemianu potasu.
Ze względu na odczyn zasadowy nawozu nie zaleca się stosować z produktami o odczynie kwaśnym, aby uniknąć niepożądanych reakcji chemicznych. Poleca się stosować Imunno Activ Si w stężeniu 0,2 proc. (200 ml w 100 l wody), co daje dawkę 0,5 l/ha.
Dyskusja o krzemie w Indiach
W uprawie zbóż ozimych producent zaleca wykonanie trzech oprysków (jesienią w fazie 3-6 liści, wiosną podczas krzewienia i strzelania w źdźbło), w rzepaku ozimym dwóch (jesienią w fazie 4-8 liści i wiosną po ruszeniu wegetacji. Natomiast w zbożach jarych rekomendowany jest jeden oprysk (w fazie krzewienia), podobnie w uprawie roślin strączkowych - bobowatych grubonasiennych (podczas rozwoju liści i pędów) oraz w kukurydzy (w fazie 4-8 liści).
Spółka Arkop podkreśla, że najnowsze badania wskazują, że krzem jest pierwiastkiem bardzo ważnym dla wzrostu roślin, ponieważ odgrywa istotną rolę w optymalnym kształtowaniu ich systemu immunologicznego, a w szczególności w podnoszeniu ich odporności na niekorzystne czynniki środowiska. Krzem pobrany przez roślinę odkładany jest w ścianach komórkowych, powodując ich wzmocnienie, a tym samym utrudnia patogenom (np. grzybom) oraz szkodnikom (np. mszycom) zaatakowanie rośliny.
Odpowiednia zawartość krzemu w roślinie jest szczególnie ważna zwłaszcza w warunkach stresowych dla roślin, np. stresu wodnego, niskiej i wysokiej temperatury. Spółka Arkop podkreśla, że jej produkt ogranicza stres wywołany przez suszę poprzez intensyfikację wzrostu korzeni oraz zmniejszenie transpiracji, co w konsekwencji przekłada się na wyższe plonowanie.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz