Dyskusja o krzemie w Indiach
Prawie 180 naukowców z całego świata spotkało się w dniach 24-28 października w Bengaluru w południowych Indiach, aby wymienić się spostrzeżeniami z badań nad stosowaniem krzemu (Si) w rolnictwie. Taka konferencja odbywa się raz na trzy lata i była to już jej siódma edycja.
Największą grupę stanowili naukowcy z Azji. Na drugim miejscu była Europa, którą reprezentowało 35 osób. Miałem zaszczyt, aby uczestniczyć w tym spotkaniu i zaprezentować wyniki swoich najnowszych badań nad dokarmianiem dolistnym buraka cukrowego tym pierwiastkiem.
Jedyną firmą z Polski była spółka Intermag. W jej imieniu wyniki badań z biostymulatorem Optysil omówił kierownik Działu Badań i Rozwoju dr inż. Krzysztof Ambroziak.
Czas na oprysk buraków krzemem
Wszyscy występujący i zabierający głos w dyskusji mówcy zgodnie stwierdzili, że mimo kilkudziesięciu lat badań i przeprowadzeniu kilkuset eksperymentów z krzemem nie udało się w pełni wyjaśnić sposobu działania pierwiastka na rośliny. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że działa i że jest roślinom niezbędny.
Korzystne działanie krzemu uwidacznia się przede wszystkim w roślinach poddanych czynnikom stresowym, takich jak susza, niska lub wysoka temperatura, porażenie przez choroby, atak szkodników oraz zanieczyszczenie gleby metalami ciężkimi i jej zasolenie.
Większość prezentowanych badań dotyczyło doglebowego stosowania krzemu. Jest to jednak bardzo kosztowne nawożenie ze względu na bardzo duże dawki nawozów.
Za innowacyjne uznano dokarmianie dolistne krzemem, nad którym prowadzi się badania przede wszystkim w Europie.
Wielu naukowców przedstawiło wyniki doświadczeń ze stosowaniem preparatów mikrobiologicznych, których celem jest zwiększenie dla roślin dostępności krzemu znajdującego się w glebie.
Krzem na rzepak jesienią
Obecnie w Europie krzem nie jest traktowany jako składnik pokarmowy i zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem unijnym jego zawartość nie może być deklarowana na opakowaniu nawozu. Natomiast w USA w 2012 r. organizacja Association of American Plant Food Control Officials (AAPFCO) zarekomendowała stosowanie krzemu jako składnika pokarmowego dla roślin.
W Europie trwają szerokie konsultacje, które mają uregulować prawne kwestie stosowania krzemu w nawozach, bo obecnie produkty, które go zawierają rejestrowane są jako biostymulatory.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość zwiedzenia Stacji Badawczej w Mandya, która zajmuje się doskonaleniem technologii produkcji trzciny cukrowej, gdzie zapoznali się z prowadzonymi tam programami badawczymi. Przeprowadzona dla nich także pokaz przerobu trzciny cukrowej oraz degustację różnych gatunków cukru.
Dla naszych rolników ważny jest koszt produkcji cukru trzcinowego, który wynosi około 0,10 USD za 1 kg czyli 0,36 zł. To pokazuje jak produkt ten jest groźną konkurencją dla naszego cukru buraczanego.
Dokarmianie dolistne buraka cukrowego krzemem
W podsumowaniu konferencji bardzo mocno podkreślono, że wyniki badań naukowych powinny być wdrażane do praktyki jako zalecenia nawozowe. Istotna jest także ocena ekonomiczna nowych rozwiązań.
Z prowadzonych przeze mnie badań z dokarmianiem dolistnym buraka cukrowego w latach 2015-2016 wynika, że jednokrotne zastosowanie krzemu w dawce 47 g/ha spowodowało wzrost nadwyżki bezpośredniej (wartość produkcji pomniejszona o koszty bezpośrednie) o ok. 520 zł w stosunku do wariantu bez oprysku krzem. Dwukrotny oprysk (2 x 47 g Si/ha) spowodował wzrost nadwyżki do ok. 750 zł/ha. Natomiast trzykrotny oprysk (3 x 47 g Si/ha) przyczynił się do uzyskania jej wartości w wysokości 1340 zł/ha.
Następna konferencja o krzemie w rolnictwie odbędzie się w Luizjanie w USA w 2020 r.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz