Kujawskie Spotkanie Paszowe firmy Biochem
Znaczenie mikrobiomu w żywieniu oraz jego wpływ na zdrowotność zwierzą to główne tematy III Kujawskiego Spotkania Paszowego, zorganizowanego przez firmę Biochem Sp. z o.o. wraz z partnerami Chr. Hansen oraz AB Vista.
Uczestników III Kujawskiego Spotkania Paszowego przywitał dr Grzegorz Kowerski (Biochem Polska Sp. z o.o.) a pierwszym prelegentem był dr Alexander Grafe (Biochem GmbH, Niemcy), który przedstawił działalność swojej firmy.
Więcej przypadków ASF w całej Europie. W Polsce mamy nowe zgłoszenia
Biochem posiada 14 oddziałów oraz sieć dystrybucji i obecny jest w ponad 60 krajach. Zatrudnia ponad 260 pracowników i jest to firma rodzinna, z siedzibą w Niemczech, założona w 1986 roku. W ofercie firmy znajdują się produkty, które mogą zawierać enzymy, chelaty, probiotyki i prebiotyki, detoksykanty, betainę, immunoglobuliny, kwasy oraz emulgatory.
Drugim wykładowcą był Jens Noesgaard Jørgensen (Chr. Hansen), który przedstawił zagadnienia związane z wykorzystaniem potencjału loch. Kluczowe jest utrzymanie optymalnego BCS i żywienie macior zgodnie z zaleceniami żywieniowymi. Loch muszą mieć zapewnioną do picia wodę dobrej jakości oraz być często karmione.
Trzeba również zwrócić szczególną uwagę na zwiększoną koncentracje energii i używać sprawdzonych i przebadanych naukowo dodatków paszowych. Chcąc zatroszczyć o prosięta ssące powinno się zadbać o prawidłową konstrukcję kojców porodowych, zapewnić wysoką higienę, dostarczyć wysokiej jakości pasze typu prestarter oraz odpowiednio obchodzić się z prosiętami.
Ceny skupu tuczników w Unii Europejskiej pozostały bez zmian
Dr. Guilherme Borchardt Neto, MSc. PhD (Chr. Hansen) omówił wpływ mikrobiomu jelit na zdrowie i produkcyjność zwierząt. Obecnie wyzwaniem w hodowli i chowie jest utrzymanie zrównoważonej mikroflory w intensywnych systemach produkcyjnych. Brak równowagi mikroflory jelitowej (dysbioza) może zostać wywołany przez stres, zmianę paszy albo terapie antybiotykowe.
To z kolei spowoduje niekorzystny wzrost szkodliwej mikroflory (np. Salmonella, E. coli, Clostridium), powstanie wtórnych infekcji, niższą odpowiedź na szczepienia, a w konsekwencji obniżą się wskaźniki produkcji. Dodatkowo zwiększyć się też może śmiertelność. - Nadszedł czas aby skoncentrować się na zarządzaniu mikroflorą - mówił Guilherme Borchardt Neto.
Rob Ten Doeschate (AB Vista) przedstawił temat "Ukierunkowanie mikrobiomu na większy rozkład włókna pokarmowego". Planowanie żywienia trzeba oprzeć na zminimalizowaniu niedoboru i nadmiaru składników pokarmowych. Powinno się je tak dostarczać aby korzystał z nich tylko pożądany mikrobiom, zaś najmniej musi być składników niezbędnych dla patogenów. Stąd trzeba minimalizować dostępność fermentowalnego białka.
ASF szerzy się w Wietnamie. Kolejne państwo dotknięte chorobą
O ukierunkowaniu mikrobiomu na większy rozkład włókna pokarmowego w kontekście trzody chlewnej mówi Gustavo Cordero (AB Vista). Stymulują rozwój mikrobiomu degradującego włókno korzystnie wpływa się na pożądaną florę jelitową, co poprawia funkcjonowanie jelit, zwiększa efektywność trawienia składników pokarmowych oraz dzięki temu zwiększa wydajność produkcji.
Zastosowanie dodatków paszowy musi mieć swój cel oraz trzeba zwrócić uwagę na ich jakość i skuteczność. Maciej Bochenek (Biochem Polska Sp. z o.o) przypomniał cechy i zadania dodatków paszowych. Mają one korzystnie wpływać na cechy paszy, na cechy środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, na ubarwienie ozdobnych ryb lub ptaków, zaspokajać potrzeby żywieniowe zwierząt, mieć korzystne skutki dla środowiska w wyniku produkcji zwierzęcej, korzystnie wpływać na hodowlę, cechy użytkowe lub dobrostan zwierząt, szczególnie wskutek wpływu na florę żołądkowo-jelitową lub na strawność paszy oraz mieć działanie kokcydiostatyczne lub histomonostatyczne.
Przed zastosowaniem dodatku paszowego warto zadać sobie pytania, np. Czy cechy dodatku realizują moje bieżące potrzeby? Czy dodatek pasuje do mojej koncepcji żywienia? Jaką wartość dodaną wniesie produkt?
- Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ