Więcej przypadków ASF w całej Europie. W Polsce mamy nowe zgłoszenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-03-2019,13:00 Aktualizacja: 11-03-2019,7:13
A A A

Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejne 65 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Od początku stycznia odnotowano ich już 463.

Kolejne przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach od 18 do 24 lutego 2019 r. Składa się na nie 75 martwych dzików, z których zaledwie cztery zostały odstrzelone.

Najbardziej liczny przypadek odnotowano w woj. lubelskim w miejscowości Majdan Surhowski w powiecie krasnostawskim.

Służby znalazły tam dziewięć padłych dzików w wieku od jednego do dwóch lat.

tuczniki, cena, żywiec wieprzowy, Niemcy

Ceny skupu tuczników w Unii Europejskiej pozostały bez zmian

Notowania tuczników w minionym tygodniu w większości krajów unijnych pozostały na poziomie sprzed tygodnia. W Niemczech osiągnęły wartość 1,4 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc).    Ceny tuczników w Niemczech, Danii,...

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

Przypadki ASF w całej Unii Europejskiej oraz na Ukrainie, jak informuje portal 3trzy3 na podstawie danych zgłoszonych przez unijny system zgłaszania chorób zwierzęcych (ADNS), w ubiegłym roku występowały częściej niż rok wcześniej.

Liczba przypadków ASF w 2018 r. w UE oraz na Ukrainie wyniosła 5403. W 2017 roku odnotowano ich 3985. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Liczba ognisk u świń domowych również była znacznie większa. W 2018 roku wyniosła 1449, a w 2017 roku zaledwie 265. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA