ASF szerzy się w Wietnamie. Kolejne państwo dotknięte chorobą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-02-2019,7:50 Aktualizacja: 28-02-2019,7:52
A A A

Afrykański pomór świń dotknął koleje państwo. Wirus został wykryty w ośmiu gospodarstwach w Wietnamie utrzymujących w sumie ponad 250 świń.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) poinformowała o zgłoszeniu przez władze wietnamskie wirusa ASF w ośmiu gospodarstwach w prowincjach Hung Yen i Thai Binh leżąych na południowy wschód od stolicy Hanoi.

Wietnam dołączył do państw, które zmagają się z wirusem ASF. FAO poinformowało, że w prowincji Hung Yen leżącej najbliżej Hanoi, odnotowano dwa ogniska w chlewniach liczących odpowiednio 33 i 101 świń.

wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

Przypadki ASF w Polsce dalej się pojawiają

Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejne 49 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Od początku stycznia odnotowano ich już 398. Na 49 nowych przypadków ASF składa się 107 martwych...

W pierwszym gospodarstwie, jak podaje portal Pig Progress, znajdowało się 33 świń. Pięć sztuk zaraziło się wirusem z czego trzy padły.

Drugie ognisko dotknęło liczące 101 świń gospodarstwo znajdujące się 25 km w linii prostej od stolicy Wietnamu Hanoi. 20 zwierząt zaraziło się wirusem, a 10 z nich padło.

ASF wykryto również w sąsiedniej prowincji Thai Binh. Sześć gospodarstw domowych w wiosce Dong Do, w których utrzymywano w sumie 123 świń potwierdziło zakażenie zwierząt wirusem. Służby znalazły tam 50 zainfekowanych świń, z których 30 padło.

Władze Wietnamu informują społeczeństwo o tym, że wirus nie jest groźny dla ludzi.

Wirus ASF w Wietnamie szerzy się prawdopodobnie wraz z przemycanymi zwierzętami oraz z żywnością.

Jak podaje portal Pig Progress tylko w zeszłym tygodniu tajwańskie władze poinformowały, że wykryły wirusa w kanapkach wieprzowych przewożonych przez podróżnych przybywających z Wietnamu.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA