20 lutego firma Dobre Pasze - Kowalczyk z Przytyku (woj. mazowieckie, powiat Radom) zaprosiła swoich klientów na szkolenie. Firma obsługuje rolników z południowo-zachodniego Mazowsza i oferuje im kompleksowe rozwiązania w dziedzinie żywienia zwierząt. Są to nie tylko gotowe pasze i produkty do ich przygotowania, ale też materiał siewny, nawozy i środki ochrony.
- Nasza firma od 20 lat zajmuje się dostarczaniem najwyższej jakości komponentów do żywienia zwierząt - podkreślał Mateusz Kowalczyk. - Szkolenia organizujemy co roku dla naszych klientów. Łączymy na nich teorię z praktyką. Dzięki współpracy z najlepszymi na rynku partnerami staramy się podnieść efektywność prowadzonej przez rolników produkcji.
Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności podpisały w Głównym Inspektoracie Sanitarnym porozumienie dotyczące kontroli zwierząt i towarów wprowadzanych do Unii Europejskiej. Państwowa Inspekcja Sanitarna, Inspekcja...
Dr inż. Adam Gleń przedstawił ofertę hodowli Danko. Szczególną uwagę zwrócił na odmiany zbóż sprawdzające się na słabszych glebach, które występują w tym regionie. Zaznaczył, że hodowla Danko jest jedyną firmą oferującą na rynku orkisz jary.
Zwrócił uwagę na to, że oprócz gęstości siewu ważna jest także głębokość siewu. W przypadku zbóż powinna wynosić 3 cm, oprócz żyta, które należy wysiewać na głębokość 1,5 do 2 cm. Natomiast rośliny strączkowe wymagają siewu na głębokości 5-6 cm, jedynie bobik na 12 cm.
Dr inż. Gabriela Olchawa oraz Albert Frydrych, reprezentujący LBN Cargill wygłosili wykład „Zapobieganie kwasicy żwacza oraz zwiększenie pobierania suchej masy u krów w laktacji”. Skupili się zwłaszcza na okresie około wycieleniowym. Wskazali na możliwości zwiększenia pobierania suchej masy w okresie wczesnej laktacji poprzez dbałość o pasze objętościowe, o apetyt krów i kondycję zwierząt, aby była ona właściwa.
Poruszyli też problem ciągle pojawiającej się kwasicy żwacza. Zaproponowali podawanie dodatków na bazie drożdży. Drożdże, bowiem zwiększają fermentację w żwaczu i poprzez to zmniejszają ryzyko wystąpienia kwasicy. Albert Frydrych przypomniał, że żywe kultury drożdży to nie to samo, co metabolity drożdży. Metabolity drożdży nie są drożdżami. Są to dwa oddzielne produkty. Drożdże dopiero po procesie fermentacji w żwaczu zaczynają działać, kiedy stają się już metabolitem.
Ostra kwasica żwacza wybucha często wskutek drastycznej zmiany dawki pokarmowej bez wcześniejszego okresu adaptacji. Przyczyną jest nagłe pobranie paszy o zbyt dużej zawartości skrobi i cukrów. Łagodna postać ostrej kwasicy charakteryzuje...
Substancją czynną, która pomaga w trawieniu w żwaczu są metabolity drożdży. Podkreślili, że najważniejsza jest profilaktyka, a o tą może zadbać sam rolnik. Jeżeli pasze objętościowe są odpowiedniej jakości i stół paszowy jest zawsze pełny, to hodowca sam może zapobiegać problemom. - Przede wszystkim profilaktyka i odpowiednie żywienie - podsumowała Gabriela Olchawa.
Paweł Kiełpsz przedstawił propozycję nawożenia produktami Grupy Azoty. Zwrócił uwagę na zapotrzebowanie roślin na poszczególne składniki pokarmowe i ich wzajemne relacje. Na przykład bez siarki azot nie działa w niskich temperaturach. Przypomniał też jak ważny jest potas, który uodparnia rośliny na suszę.
Szkolenia, jak to w Przytyku, dają uczestnikom możliwość nie tylko zdobycia wiedzy i poznania innowacyjnych rozwiązań, ale także wymiany doświadczeń.