Jak dojść do agrosukcesu?
Beata i Sławomir Witkowscy, rolnicy prowadzący 40-hektarowe gospodarstwo rolne, specjalizujące się w tuczu trzody chlewnej w systemie otwartym, byli gośćmi Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW w Warszawie 29 listopada 2023 r. Był to element XI Konfrontacji "Drogi do AgroSukcesu".
Prowadzącym spotkanie był Wojciech Pysiak, wybitny rolnik ze Zdziechowa k. Radomia, producent trzody chlewnej i właściciel przydomowej masarni.
Studenci WRiE SGGW na Agritechnice 2023
W spotkaniu uczestniczyli studenci Wydziału Rolnictwa i Ekologii, jego dziekan dr hab. Irena Suwara, prof. SGGW, dyrektor Instytutu Rolnictwa dr hab. Łukasz Uzarowicz, prof. SGGW oraz pracownicy IR.
Państwo Witkowscy w bardzo interesujący sposób przedstawili swoje gospodarstwo. Trzoda chlewna jest żywiona mieszankami pełnoporcjowymi z zakupu, dostosowanymi dla odpowiedniej grupy wiekowej. Jest to tańsza pasza niż gdyby była przygotowywane we własnym gospodarstwie.
Uzyskiwane średnie przyrosty masy ciała to minimum 1200 g/dzień przy zużyciu paszy 2,50 kg na 1 kg przyrostu wagi. Roczna produkcja 6000 szt. tuczników.
Produkcja roślinna w gospodarstwie opiera się głównie na uprawie zbóż na sprzedaż. Uzyskiwane plony jęczmienia jarego to 7-8 t/ha a kukurydzy na ziarno - 12-15 t/ha.
Gospodarstwo jest wyposażone w instalację fotowoltaiczną o mocy 64 kW. Pozyskiwana w ten sposób energia pokrywa w całości zapotrzebowanie gospodarstwa rolnego, jak potrzeby rodzinne. Woda pitna na potrzeby produkcji zwierzęcej jest uzdatniana przy pomocy instalacji oczyszczającej ze związków żelaza i manganu, co wpływa na lepszą przyswajalność pasz oraz poprawia zdrowotność zwierząt.
WRiE SGGW będzie współpracował ze spółką Bhumi
W 2021 r. gospodarstwo Beaty i Sławomira Witkowskich w woj. łódzkim zostało laureatem krajowym w konkursie KRUS "Bezpieczne gospodarstwo" oraz zdobyło tytuł Wicemistrza Krajowego AgroLigi w kategorii Rolnicy.
Wystąpienie Beaty i Sławomira Witkowskich spotkało się z żywą reakcją studentów rolnictwa WRiE i wywołało wiele praktycznych pytań, na które uzyskali kompetentne odpowiedzi. Nie zabrakło też pytań o wpływ importu niskiej jakości ziarna z Ukrainy na produkcję trzody chlewnej. Właściciele potwierdzili, że wraz z rozpoczęciem importu pogorszyła się jakość nabywanej przez nich paszy. Nasiliły się także problemy zdrowotne zwierząt wynikające z zawartych mykotoksyn i pogorszyły się efekty tuczu. Skutki tej sytuacji widoczne są do dzisiaj.
Państwo Witkowscy podkreślali też, że tak organizują pracę w gospodarstwie, aby mogli sobie pozwolić na kilka wyjazdów turystycznych w ciągu roku, bo życie to nie tylko praca.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz