Studenci WRiE SGGW na Agritechnice 2023
W dniu 17 listopada 2023 roku studenci z Koła Naukowego Rolników SGGW mieli okazję zwiedzać jedne z największych targów techniki rolniczej w Europie - Targi Agritechnica 2023 w Hanowerze. Tematem przewodnim tegorocznych targów było Green Produktivity, czyli rolnictwo zgodne z założeniami Zielonego Ładu.
Wystawa w Hanowerze odbywa się co dwa lata, jej organizatorem jest Niemieckie Towarzystwo Rolnicze - DLG. Impreza gromadzi rolników oraz pasjonatów rolnictwa na terenie 24 hal. Według szacunków DLG tegoroczna odsłona targów zgromadziła ponad 2800 wystawców z 52 krajów, w tym około 80 z naszego kraju. Wystawa przez cały tydzień przyciągnęła ponad 400 tys. odwiedzających.
WRiE SGGW będzie współpracował ze spółką Bhumi
Studenci mieli okazję zobaczyć najgorętsze premiery tego roku takie jak kombajn zbożowy New Holland CR11 oraz ciągnik Claas Xerion 12.650. Nie brakło zachwytów nad nośnikiem narzędzi od firmy NEXAT, który zarówno może pełnić rolę jednego z największych kombajnów świata, jak i największej maszyny do uprawy, siewów i oprysków. Z krajowego podwórka nowości prezentowały takie firmy jak Agrimet, Mzuri, Euromilk, Samasz, Sipma czy Unia.
Agrimet jako rozwojowa z szerokimi perspektywami firma pokazała bronę talerzową MULTICAT o szerokości 6 metrów, maszynę do punktowego zbioru kamieni STONER oraz nowość - agregat do głębokiej uprawy o szerokości 5 metrów.
Dzięki uprzejmości firm Amazone oraz Claas, studenci SGGW mogli zapoznać się z pełną gamą produktów prezentowanych na targach. Szczególną uwagę skradły opryskiwacze Amazone z serii UX, które zostały wyposażone w zmodernizowane rozwadniacze, elektroniczne sterowanie napełnianiem, szybkie dozowanie dodatkowych preparatów DirectInject oraz nową belkę polową Super L3 o szerokości do 48 m. Stoisko firmy prezentowało się bardzo okazale, oprócz wspomnianych zmian w opryskiwaczach pokazano również wiele istotnych rozwiązań dotyczących rolnictwa 4.0.
Natomiast Claas na swoim stoisku prezentował najnowsze premiery, takie jak jubileuszowa sieczkarnia Claas Jaguar 990 Terra Trac (seria Jaguar świętuje w tym roku 50-lecie istnienia), nową serię kombajnów Claas Evion, czy też wspomniany wyżej ciągnik Claas Xerion 12.650, który zdobył nagrodę Tractor of The Year 2024 oraz Farm Machine 2024. Ponadto firma wiele uwagi poświęciła na "Laboratorium Innowacji", gdzie prezentowane były rozwiązania, które są w trakcie testów i opracowania przez firmę.
Claas szczególny nacisk w swoich projektach kładzie na pełną autonomizację rolnictwa, czego efektem jest w pełni autonomiczny Xerion.
Dla studentów wyjazd obfitował w merytoryczną wiedzę, pozwolił na zapoznanie się z kierunkami w które zmierza współczesne rolnictwo. Organizatorem wyjazdu było Koło Naukowe Rolników, natomiast sam wyjazd nie udałby się bez partnerów: Claas, Agrimet, Stowarzyszenie Na Rzecz Efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego (twórca projektu "Energia Dla Wsi"), którym należą się szczególne podziękowania.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz