ASF i bioasekuracja zdominowały konferencję Cid Lines
Afrykański pomór świń oraz zasady bioasekuracji na fermie trzody chlewnej w obliczu występowania tej choroby w Polsce. To dwa tematy, które zdominowały konferencję zorganizowaną przez Cid Lines, Big Dutchman Polska Sp. z o.o oraz Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Odbyła się ona w dniach 1-2 października w Ołtarzewie w woj. mazowieckim.
- Nasza firma powstała w Belgii w 1988 roku. Zajmujemy się wytwarzaniem nowych produktów przeznaczonych do higieny w kilku gałęziach produkcji żywności począwszy od hodowli drobiu, trzody chlewnej i krów mlecznych, przez przetwórstwo mięsa, owoców i warzyw kończąc na gastronomii. Czymś co to wszystko łączy jest transport. Posiadamy bogatą gamę produktów do mycia i dezynfekcji aut. Mottem przewodnim naszej firmy jest bycie wiarygodnym, sprawdzonym i jednocześnie skutecznym partnerem w zabezpieczaniu państwa ferm przed patogenami z zewnątrz jak i dającym możliwość utrzymania higieny wewnątrz. To wszystko przekłada się na lepszy wynik produkcyjny, mniejsze zużycie antybiotyków i mniejszą zachorowalność zwierząt - mówił dyrektor zarządzający Cid Lines Sp. z o.o. Leszek Ksobiech.
Tuczników jest mniej, dlatego wciąż są one drogie
- Mam nadzieję, że konferencja będzie inspirująca i ciekawa, a dyskusje, zwłaszcza w kuluarach, umożliwią wymianę doświadczeń i poglądów - mówił Artur Balcerowiak, dyrektor sprzedaży z firmy Big Dutchman.
- Nasz związek działa od 15 lat i liczy 44 członków. Rocznie produkujemy 5 mln sztuk tuczników. Każdy rok przynosi nowe wyzwania, z którymi musimy się mierzyć. Dotyczą one środowiska, klimatu oraz wiarygodnej dla konsumenta produkcji mięsa. Musimy pokazać cały łańcuch produkcyjny od pola do stołu żeby budować zaufanie konsumentów, żeby wytworzony przez nas produkt był chętnie kupowany i konsumowany - mówił prezes KZP-PTCH Grzegorz Brodziak.
Aleksander Dargiewicz, dyrektor biura KZP-PTCH przybliżył uczestnikom konferencji działalność związku na rzecz jego członków.
- Nasi członkowie zgłaszają do nas swoje sprawy i problemy a my, drogą oficjalną, przedstawiamy je krajowym decydentom i pilotujemy. Do tej pory hodowcy zgłaszali je do nas telefonicznie. Teraz chcemy zbudować specjalną platformę, która ma temu służyć - mówił Aleksander Dargiewicz.
Produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej maleje
Dr Urszula Teter z firmy Cid Lines zaprezentowała praktyczne aspekty bioasekuracji na fermach trzody chlewnej.
- Dezynfekcja niedomytych powierzchni jest nieskuteczna, a obecność materii organicznej obniża skuteczność środków. Już podczas mycia usuwamy do 80 proc. drobnoustrojów. Powinno się ono składać z mechanicznego usuwania zabrudzeń oraz mycia środkami opartymi na kwasach, które usuwają tłuszcz i białko oraz zasadach, które służą do usuwania składników mineralnych - mówiła Urszula Teter.
Joanna Piekut, Starszy Inspektor Weterynaryjny WIW w Białymstoku, przestawiła praktyczne zasady zwalczania ASF u świń.
- Gdy w stadzie trzody chlewnej zostanie stwierdzone ognisko ASF, nawet w przypadku jednej sztuki, wówczas wszystkie zwierzęta muszą zostać zabite, a nie ubite. Różnica polega na tym, że z mięsa ubitych świń można wytwarzać produkty spożywcze, a to pochodzące z zabitych nie nadaje się do spożycia i może być wyłącznie zutylizowane - podkreślała Joanna Piekut.
ASF. Większość nowych przypadków stanowią odstrzelone dziki
Dr Krzysztof Jażdżewski omówił zasady zwalczania ASF u dzików. Zwrócił on uwagę na problem dokarmiania tych zwierząt przez ludzi, co prowadzi do zwiększania ich populacji oraz nienaturalnego gromadzenia się w różnych miejscach, np. w miastach.
- Populacja dzików wzrasta również przez łagodne zimy, wskutek powiększającego się areału upraw kukurydzy, brak naturalnych drapieżników, czy plastyczność zachować tych zwierząt. Dziki bardzo szybko dostosowują się do nowych warunków - mówił dr Jażdżewski.
Przedstawiciele firmy Big Dutchman Tobias Blauth i Martin Haverkamp zaprezentowali kompleksowy system informatyczny Big Dutchman do efektywnego zarządzania fermami trzody chlewnej Big Farm Net oraz omówili planowanie nowoczesnej fermy w dobie rosnących wymagań bioasekuracji.
Z kolei Carlos Pineiro mówił na temat monitoringu statusu zdrowotnego świń oraz stosowania strategii służących zarządzaniu zdrowiem zwierząt na fermie.
Drugiego dnia konferencji uczestnicy wysłuchali wystąpienia dotyczącego możliwości skutecznego zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce, a członkowie KZP-PTCH wzięli udział w spotkaniu.
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń, które zostały poruszone podczas konferencji, będzie można znaleźć w kolejnym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie nr 6/2019. ZAPRENUMERUJ