Tuczników jest mniej, dlatego wciąż są one drogie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-09-2019,9:20 Aktualizacja: 30-09-2019,9:14
A A A

Cena skupu tuczników utrzymuje się na wysokim poziomie dzięki zwiększonemu unijnemu eksportowi do Chin oraz mniejszej produkcji tych zwierząt w krajach Unii Europejskiej.

Produkcja tuczników we Wspólnocie jest mniejsza głównie z powodu spadku pogłowia trzody chlewnej.

Tuczniki w Niemczech już od pięciu tygodni kosztują tyle samo. W notowaniach niemieckiego stowarzyszenia producentów trzody chlewnej VEZG 25 września ich cena utrzymała się na poziomie 1,85 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej.

wieprzowina, mięso wieprzowe, produkcja, UE

Produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej maleje

Według danych Eurostat w pierwszej połowie bieżącego roku w Unii Europejskiej produkcja wieprzowiny spadła o 1,4 proc. w stosunku do tego samego okresu 2018 r. Jest to wynik redukcji pogłowia trzody chlewnej.   Z najnowszych danych...

Tuczniki w Niemczech w przeliczeniu na polską walutę kosztują więc około 8,03 zł za kg.

"Niektóre krajowe podmioty przetwórcze informują o zbyt niskiej rentowności z powodu drogiego surowca. Na rynku jednak nie ma nadmiaru żywca wieprzowego przeznaczonego do uboju i ceny skupu w wielu cennikach pozostały bez zmian" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Ceny tuczników w Polsce oraz innych krajach UE dotkniętych ASF nie są tak wysokie. Rynek wspólnotowy nie jest bowiem tak rentowny jak chiński. Cena tuczników w naszym kraju w 37. tygodniu tego roku wynosiła 7,57 złotych za kg wbc.

Eksport wieprzowiny z krajów UE do Chin utrzymuje się na wysokim poziomie.

ognisko asf, przypadek asf, wirus asf, trzoda chlewna

ASF. Większość nowych przypadków stanowią odstrzelone dziki

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (27 września) o wystąpieniu 32 przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Przypadki ASF u dzików nr 2019/1690-2019/1721 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań...

Eksporterzy w UE mają nadzieję zwiększyć sprzedaż mięsa także do innych krajów azjatyckich takich jak Filipiny oraz Korea Południowa, które w ostatnim czasie zmagają się z wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Wieprzowina w Chinach cieszy się bardzo dużym popytem. Jak podaje ISN (Wspólnota Interesów Niemieckich Hodowców Świń) z tego powodu niektóre rzeźnie w UE, w tym duży zakład w Holandii, zwiększyły tydzień ubojowy o jeden dzień.

Chiny z tego powodu wycofały się z restrykcji celnych nałożonych na wieprzowinę ze Stanów Zjednoczonych. To nie jest dobra wiadomość dla unijnych eksporterów.

Dostawy wieprzowiny z USA do Chin są coraz większe, a tym samym większa będzie również konkurencja tego mięsa wobec droższych produktów pochodzących ze Wspólnoty.

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA