Tuczników jest mniej, dlatego wciąż są one drogie
Cena skupu tuczników utrzymuje się na wysokim poziomie dzięki zwiększonemu unijnemu eksportowi do Chin oraz mniejszej produkcji tych zwierząt w krajach Unii Europejskiej.
Produkcja tuczników we Wspólnocie jest mniejsza głównie z powodu spadku pogłowia trzody chlewnej.
Tuczniki w Niemczech już od pięciu tygodni kosztują tyle samo. W notowaniach niemieckiego stowarzyszenia producentów trzody chlewnej VEZG 25 września ich cena utrzymała się na poziomie 1,85 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej.
Produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej maleje
Tuczniki w Niemczech w przeliczeniu na polską walutę kosztują więc około 8,03 zł za kg.
"Niektóre krajowe podmioty przetwórcze informują o zbyt niskiej rentowności z powodu drogiego surowca. Na rynku jednak nie ma nadmiaru żywca wieprzowego przeznaczonego do uboju i ceny skupu w wielu cennikach pozostały bez zmian" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Ceny tuczników w Polsce oraz innych krajach UE dotkniętych ASF nie są tak wysokie. Rynek wspólnotowy nie jest bowiem tak rentowny jak chiński. Cena tuczników w naszym kraju w 37. tygodniu tego roku wynosiła 7,57 złotych za kg wbc.
Eksport wieprzowiny z krajów UE do Chin utrzymuje się na wysokim poziomie.
ASF. Większość nowych przypadków stanowią odstrzelone dziki
Eksporterzy w UE mają nadzieję zwiększyć sprzedaż mięsa także do innych krajów azjatyckich takich jak Filipiny oraz Korea Południowa, które w ostatnim czasie zmagają się z wirusem afrykańskiego pomoru świń.
Wieprzowina w Chinach cieszy się bardzo dużym popytem. Jak podaje ISN (Wspólnota Interesów Niemieckich Hodowców Świń) z tego powodu niektóre rzeźnie w UE, w tym duży zakład w Holandii, zwiększyły tydzień ubojowy o jeden dzień.
Chiny z tego powodu wycofały się z restrykcji celnych nałożonych na wieprzowinę ze Stanów Zjednoczonych. To nie jest dobra wiadomość dla unijnych eksporterów.
Dostawy wieprzowiny z USA do Chin są coraz większe, a tym samym większa będzie również konkurencja tego mięsa wobec droższych produktów pochodzących ze Wspólnoty.
- Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ