12 odmian kukurydzy na kiszonkę i na ziarno
Firma Farmsaat jak co roku zorganizowała "Dni Pola". Jedno ze spotkań odbyło się w miejscowości Bzite (pow. Krasnystaw, woj. lubelskie).
W gospodarstwie Farmpartnera Konrada Piroga rolnicy mogli zobaczyć kolekcję 12 odmian kukurydzy hodowli Farmsaat - Farmunox, Farmaxus, Farmodena, Farmaquez, Farmalou, Farmfire, Farmrock, Farmirage, Farmurphy, Farmpower, Farmuller i Farmoritz. Wszystkie nadają się zarówno na kiszonkę i na ziarno.
Zbiory kukurydzy opóźnione - plony niskie, a ziarno wilgotne
Wszystkie wymienione odmiany oraz Elstram i Struana, które nie są już dostępne w ofercie firmy zostały wysiane 10 maja na ziemi lżejszej klasy czwartej. Mimo nierówności pola kukurydza prezentuje się równo.
- W ubiegłym roku też tu była kukurydza. Po zbiorze pole było mulczowane i zgłęboszowane, a na wiosnę była tylko talerzówka i siew bez orki. Od wielu lat uprawia, kukurydzę bezorkowo. W pierwszy roku robiłem część tak, część tak, ale bezorkowo wychodzi lepiej - mówi Konrad Piróg.
Jego zdaniem ważne jest, że ziemia jest cieplejsza i nie zaskorupia się, więc jest więcej powietrza. Na poletkach zastosowano nawożenie - 60 kg czystego fosforu w postaci fosforanu amonu, 100 kg czystego potasu w postaci soli potasowej i 150 kg czystego azotu.
Przedstawiciele Farmsaatu omawiali poszczególne odmiany, zwracając uwagę na ich cechy oraz zastosowanie. Marcin Lubowicki przekazał wiele wskazówek agrotechnicznych. Przypomniał m.in., że w siewie kukurydzy bardzo ważna jest temperatura gleby - najlepiej aby wynosiła około 10 stopni.
Następnie przystąpiono do koszenia oddzielnie odmian kukurydzy, a ziarno ważono i mierzono jego wilgotność. Później omówiono wyniki poszczególnych odmian. Lubowicki zwrócił uwagę na nowości Farmalou, Farmaquez i Farmunox, które mimo trudnego roku (wysokie temperatury oraz niedobory wodne) dały zadowalający plon.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz