Osoby nietolerujące laktozy nie mogą spożywać produktów mlecznych?
W ramach seminarium "Nowoczesna obora - z nami wiesz co pijesz" zorganizowanego w dniach 21-22 kwietnia przez Federację Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych powstała publikacja obalająca szereg najpopularniejszych mitów dotyczących mleka.
- Czy mleko kozie jest zdrowsze niż krowie?
Nieprawda. Różne rodzaje mleka zawierają różne czynniki alergenne. Mleko kozie i mleko krowie są bardzo podobne pod względem budowy struktury białka. Tak więc zarówno białko z mleka krowiego jak i koziego może wywoływać taką samą odpowiedź immunologiczną organizmu. Alergie na białko mleka krowiego występują jednak częściej, ale to nie oznacza, że mleko kozie nie uczula.
- Czy mleko krowie tłuste zawiera mniej wapnia od mleka chudego?
Nieprawda. Różnice pomiędzy tymi gatunkami mleka zależą prawie wyłącznie od zawartości tłuszczu. Mleko odtłuszczone zawiera tyle samo białka, wapnia i witamin B co mleko pełnie, natomiast różni się zmniejszoną kalorycznością oraz zawartością witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, tzn. A, D i E. Osoby starsze, mające problem z cholesterolem powinny wybierać mleko chude.
- Czy mleko należy pić tylko na śniadanie?
Nieprawda. Mleko można pić o każdej porze, tylko w połączeniu z innymi napojami np. kawą i herbatą.
- Czy od mleka łatwiej utyć?
Nieprawda. Mleko zawiera tłuszcz, jednak jego poziom jest różny w różnych rodzajach produktów mlecznych. Należy pamiętać, że mleko pełne jest bardziej odpowiednie dla dzieci, osoby starsze zagrożone miażdżycą powinny wybierać raczej produkty z niższą zawartością tłuszczu.
- Czy spożywanie mleka niekorzystnie działa na funkcjonowanie mózgu?
Nieprawda - jest odwrotnie. Dzięki witaminom z grupy B i magnezowi zawartemu w mleku, poprawiamy swoją sprawność intelektualną. Jest to szczególnie ważne u dzieci - picie mleka zwiększa koncentrację i pomaga w uczeniu się.
- Czy mleko wybiela zęby?
Nieprawda. Samo picie mleka niestety nie wybieli zębów. Zawiera ono jednak dużą ilość dobrze przyswajalnego wapnia, które pozytywnie wpływa na wzmocnienie kości, zębów i paznokci. Regularne picie mleka pomoże też zwalczać próchnicę i ubytki.
- Czy tłuszcz mleczny jest ciężkostrawny?
Nieprawda. Tłuszcz mleka charakteryzuje się najwyższą strawnością ze wszystkich tłuszczów spożywczych. Kuleczki tłuszczowe w mleku są bardzo rozproszone, co powoduje, że ulegają szybkiemu wchłanianiu w przewodzie pokarmowych. Tłuszcz mleczny zaliczany jest do grupy nasyconych kwasów tłuszczowych.
- Czy osoby nietolerujące laktozy nie mogą spożywać produktów pochodzenia mlecznego?
Nieprawda. Problemy z przyswajaniem mleka przez przewód pokarmowy wynikają z braku lub niewystarczającej syntezy B-galaktozydazy - enzymu rozkładającego laktozę na glukozę i galaktozę. Osoby nie tolerujące laktozy mogą spożywać produkty pochodzenia mlecznego tj. kefiry, jogurty, sery.