Żywność drożeje. Ceny w indeksie FAO najwyższe od 2 lat
Podstawowy indeks cen żywności FAO w lutym wzrósł miesiąc do miesiąca z 174,6 do 175,5 punktów (0,5 proc.). W skali roku wartość poszła w górę o 17,2 pkt. i była najwyższa od 2 lat.
Żywność drożała od początku minionego roku (z wyjątkiem lipca i grudnia) oraz w styczniu br. Przez ostatni miesiąc wzrosły indeksy dla zbóż, cukru, nabiału (nieznacznie), mięsa, a jedynie dla olejów zmniejszyły się - informuje FAMMU/FAPA.
W tym roku więcej zapłacimy za żywność. I to sporo
Wartość indeksu cen olejów roślinnych dla lutego wyniosła 188,7 punkty wobec 186,3 pkt. w styczniu i 150,3 pkt. przed rokiem. Spadek stawek był odbiciem taniejących olejów sojowego oraz palmowego.
Ceny tego drugiego leciały w dół w oczekiwaniu na wzrost podaży w Azji oraz mniejszy popyt na międzynarodowych rynkach. Olej sojowy potaniał natomiast pod wpływem wzrostu prognoz produkcji soi w Argentynie i Brazylii.
Wartość indeksu cen zbóż wyniosła w lutym 150,6 pkt. i była o 2,5 proc. wyższa niż w styczniu oraz tylko o 1,6 proc. w porównaniu z wynikiem z lutego 2016 roku, który wyniósł 148,2 pkt. Stawki za zboża były jednak najwyższe od czerwca 2016 roku.
Ceny pszenicy wzrosły o 3 proc. w odpowiedzi na wzmożony handel oraz problemy logistyczne w portach USA. Zmiany notowań kukurydzy były mniejsze, ale ich wartość wspierał większy popyt. Ryż podrożał trzeci miesiąc z rzędu na skutek zmian kursów najważniejszych walut.