Rośnie produkcja biodiesla. Unia wciąż liderem
W 2016 roku globalna produkcja biodiesla zwiększyła się o 11 proc. do około 32,9 mln ton. To o 3,3 mln ton więcej w porównaniu z 2015 rokiem, kiedy wytwórczość tego paliwa zmniejszyła się o 1,7 mln ton do 29,6 mln ton.
Eksperci przypominają, że był to pierwszy roczny spadek bowiem wcześniej produkcja szła w górę o około 2,5 mln ton. Ubiegłoroczna wytwórczość była rekordowa - o 1,6 mln ton wyższa od wyniku z 2014 roku.
Uprawy kukurydzy w dobrej kondycji. Stagnacja w produkcji biodiesla
Pozycję lidera utrzymała Unia Europejska, gdzie powstało 12,4 mln ton biodiesla. Wspólnota miała 42 proc. (-4 proc. r/r) udział w światowej produkcji.
Taki poziom wytwarzania tego paliwa w UE praktycznie oznaczał jednak stagnację na rynku, a głównym surowcem był tradycyjnie olej rzepakowy.
Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z produkcją na poziomie 5,9 mln ton (+19 proc.), co stanowiło 20 proc. udział w światowej produkcji.
Na trzeciej pozycji uplasowała się Brazylia - 3,4 mln ton i 12 proc. udział.
Do wzrostu światowej produkcji biodiesla w 2016 roku przyczyniły się stopniowo rosnące ceny ropy, a największy przyrost użycia dotyczył olejów palmowego i sojowego ze względu na ich relatywnie niskie ceny.