KRIR: pomoc z KPO potrzebna także na małe biogazownie rolnicze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2024,15:50 Aktualizacja: 30-08-2024,16:00
A A A

Budowa małych biogazowni rolniczych mogłaby znacząco wspomóc polski system energetyczny, a jednocześnie stworzyć dodatkowe źródło dochodu dla rolników – podkreśla Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR).

Zarząd KRIR 29 sierpnia zwrócił się do minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz z wnioskiem o rozszerzenie zakresu naboru wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) - Inwestycja: A2.2.1., dotyczącego inwestycji we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych (w tym związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym).

Aktualnie nabór wniosków jest skierowany do dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów składających się z co najmniej jednego dużego przedsiębiorstwa i co najmniej jednej organizacji badawczej. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą uczestniczyć w tych konsorcjach jako ich członkowie. Doceniamy te inicjatywy i z całą pewnością przyczynią się one do rozwoju innowacyjnych technologii oraz do tworzenia rynku surowców wtórnych w Polsce” – wskazuje w swoim wystąpieniu KRIR.

Jednocześnie - jako przedstawiciele polskiego sektora rolniczego - Izby przekonują, że należy rozważyć rozszerzenie możliwości składania wniosków o wsparcie finansowe także dla rolników, którzy są zainteresowani budową biogazowni rolniczych.  Bo takie rozwiązanie - jak zaznaczają - przyczyniłoby się do zwiększenia elastyczności i stabilności polskiego systemu energetycznego, zwłaszcza w kontekście wysokich cen energii.

biometan, produkcja biometanu, biometanownia, ustawa wiatrakowa

"DGP": Polska przeprosi się z biometanem?

Tak zwana ustawa wiatrakowa ma znieść bariery dla rozwoju biometanu. W tym obszarze może powstać dodatkowa ustawa jako efekt współpracy resortów rolnictwa i klimatu - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna"....

Budowa małych biogazowni rolniczych mogłaby znacząco wspomóc polski system energetyczny, a jednocześnie stworzyć dodatkowe źródło dochodu dla rolników. Obecnie istnieją znaczące fundusze na dofinansowanie fotowoltaiki i energetyki wiatrowej, jednak wsparcie finansowe dla biogazowni rolniczych jest zdecydowanie niewystarczające” – twierdzi rolniczy samorząd.

I dodaje, że rozwój biogazowni rolniczych pozwoliłby na efektywne zagospodarowanie nadwyżek zbóż oraz utrzymanie produkcji zwierzęcej, co jest kluczowe dla polskich gospodarstw rolnych.

„Wprowadzenie możliwości dofinansowania dla rolników w ramach Inwestycji A2.2.1. byłoby nie tylko wsparciem dla sektora rolniczego, ale również krokiem w stronę bardziej zrównoważonego i ekologicznego rozwoju kraju. W związku z powyższym, wnioskujemy o umożliwienie rolnikom ubiegania się o wsparcie finansowe na budowę biogazowni rolniczych w ramach przedmiotowego naboru wniosków. Jesteśmy przekonani, że takie poszerzenie zakresu wsparcia przyczyni się do dalszego wzrostu innowacyjności i zrównoważonego rozwoju polskiego rolnictwa oraz energetyki” – brzmi pismo KRIR.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama