Produkcja cukru i kakao na świecie poniżej potrzeb
Międzynarodowa Organizacja Cukru (ISO) szacuje, że w sezonie 2015/16 produkcja cukru będzie o ok. 3,5 mln ton mniejsza, niż zapotrzebowanie na ten surowiec. Cukru jednak nie zabraknie ze względu na wysokie zapasy.
ISO w ostatniej prognozie podniosła deficyt cukru w sezonie 2015/16 trwającym od października br. do września roku następnego. Powodem tej decyzji jest mniejsza niż oczekiwano produkcja w Indiach, UE i na Ukrainie - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).
Cukier tanieje od czterech lat. Co dalej?
Mimo to, ISO nie spodziewa się, że na rynku mogą wystąpić braki w zaopatrzeniu ze względu na wysokie zapasy. Ich udział w zużyciu oszacowano na ponad 47 proc. (nadwyżka wynosi ok. 25 mln t). Organizacja ocenia, że w najbliższych miesiącach spożycie może wzrosnąć o około 3 mln ton.
Inne firmy analityczne szacują, że deficyt cukru w tym sezonie może wynieść 1,5 do 5,6 mln ton. Natomiast znacznie wyższy deficyt jest prognozowany na sezon 2016/17. Według ISO może ona być na poziomie 6 mln ton. W sierpniowej prognozie ISO oceniło nadwyżkę produkcyjną w sezonie 2014/15 na 3,37 mln ton.
Deficytem rzędu 15 tys. ton zamknie się też produkcja kakao w sezonie 2014/15 - prognozuje Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO). Sezon wcześniej odnotowano nadwyżkę 22 tys. ton.
ICCO prognozuje, że zbiory ziarna spadną w relacji rocznej o 4,9 proc. do 4,158 mln ton, zapasy skurczą się zaś o 0,9 proc. do 1,6 mln ton i będą stanowić 38,8 proc. wielkości przemiału tego surowca. Taki, zdaniem ekspertów, niski udział utrzymuje się od 2-3 lat.
Głównym powodem mniejszych zbiorów jest ich spadek w Ghanie, która jest drugim na świecie producentem kakao. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, ICCO oczekuje aż 22 proc. spadku produkcji ziarna w tym kraju.