Fiasko negocjacji USA-UE w sprawie umowy TTIP?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2016,20:55 Aktualizacja: 29-08-2016,21:04
A A A

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w niedzielę w wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF, że negocjacje dotyczące umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską zakończyły się de facto fiaskiem.

Gabriel, który jest też szefem współrządzącej w Niemczech SPD, a także ministrem gospodarki, zaznaczył, że Europejczycy nie mogą podporządkować się amerykańskim żądaniom. - Nie ma żadnego postępu - ocenił.

Transatlantic Trade and Investment Partnership, umowa o wolnym handlu ue-usa, ttip

TTIP niekorzystna dla konsumentów i rolnictwa

Umowa handlowa TTIP, negocjowana między UE a Stanami Zjednoczonymi, może być niekorzystna dla europejskich konsumentów i rolnictwa m.in. z powodu innych standardów produkcji żywności w USA niż w Europie - uznali uczestnicy debaty,...
Jak zaznaczył, podczas 14 tur rozmów dotyczących 27 rozdziałów umowy obu stronom nie udało się wypracować "żadnego wspólnego tekstu".

Projekt umowy TTIP jest kwestią bardzo kontrowersyjną w SPD. Część tej partii obawia się obniżenia standardów ochrony pracowników i wzmocnienia uprawnień kierownictw firm. 17 września w kilku niemieckich miastach mają odbyć się demonstracje przeciwko TTIP.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i jej CDU popierają szybkie zawarcie umowy handlowej między UE a USA.

Gabriel zastrzegł w wywiadzie dla ZDF, że popiera porozumienie UE z Kanadą (CETA). Wyraził ubolewanie, że obie umowy są mylone ze sobą, co utrudnia rzeczową dyskusję.

TTIP, USA, Wielka Brytania, Unia Europejska, Brexit, Stany Zjednoczone, handel

Po Brexicie umowa TTIP mniej atrakcyjna dla Amerykanów

Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii to cios dla negocjowanej umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym między Stanami Zjednoczonymi, a UE. Wymierne straty z wyłączenia z porozumienia Zjednoczonego Królestwa z TTIP poniosą...
Transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne, jak oficjalnie nazywana jest umowa TTIP, ma doprowadzić do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie.

Docelowo ma sięgać o wiele dalej niż dotychczasowe umowy handlowe, polegające jedynie na redukcji stawek celnych.

Układ w swych założeniach przewiduje usunięcie barier regulacyjnych, a także wzajemne uznawanie standardów w celu obniżenia kosztów dla eksporterów, importerów i inwestorów.

Poleć
Udostępnij