Ceny żywności w styczniu nadal spadały
W styczniu 2016 roku comiesięczny indeks światowych cen żywności FAO obniżył się do 150,4 pkt., czyli o 3 pkt. (1,9 proc.) w porównaniu z grudniem ubiegłego roku. Potaniały wszystkie produkty z koszyka: zboża, oleje, nabiał, mięso i cukier.
Przez rok stawki poleciał w dół aż o 16 proc. Indeks FAO spadał stopniowo od kwietnia 2014 r. z uwagi na wysoką globalną podaż większości towarów wchodzących w jego skład. We wrześniu i październiku 2015 r. ceny nieznacznie wzrosły, ale od listopada ponownie obniżają się.
Żywność ekologiczna sprzedaje się coraz lepiej
W całym 2015 r. średni indeks cen żywności FAO wyniósł 164 pkt. i był o 18,7 proc. niższy niż w 2014 r. i najniższy od 2010 r.
Głównymi czynnikami, które miały wpływ na spadek stawek w ubiegłym roku były wysoka podaż surowców przy ograniczonym popycie oraz wzrost wartości dolara amerykańskiego.
W styczniu potaniały wobec grudnia wszystkie towary wchodzące w skład indeksu, najbardziej cukier (4,1 proc.) i artykuły mleczarskie (2,9 proc.), a w mniejszym stopniu zboża (1,7 proc.), oleje roślinne (1,7 proc.) i mięso (1,1 proc.).
Według FAO, ceny światowe zbóż były w styczniu najniższe od czerwca 2010 r., co jest spowodowane wysoką podażą pszenicy i kukurydzy na świecie, rosnącą konkurencją na rynkach eksportowych oraz utrzymywaniem się silnego kursu dolara amerykańskiego.