Biodiesla ma być mniej niż przed rokiem. Ale produkcja będzie wysoka
W 2015 roku produkcja biodiesla na świecie może spaść o 4,9 proc. (1,5 mln ton) do około 29 mln ton. To i tak byłby drugi wynik w historii.
To pierwszy spadek rok do roku wytwórczości tego paliwa wobec stałego przyrostu średnio o 2,5 mln ton rocznie - informuje FAMMU/FAPA. To efekt mniejszego popytu na oleje sojowy oraz palmowy, czyli ważne surowce do produkcji biodiesla. To z kolei odbija się na cenach obu olejów, które w sierpniu były najniższe od ponad 6 lat.
Produkcja biodiesla poleci w dół przede wszystkim w Unii Europejskiej (o 0,4 mln ton do 11,6 mln ton), Argentynie (o 0,75 mln ton do 1,8 mln ton) oraz w Indonezji (o 0,75 mln ton do 2,1 mln ton). Więcej paliwa ma powstać natomiast w Brazylii (o 0,45 mln ton do 3,5 mln ton) i Stanach Zjednoczonych (o 0,14 mln ton do 4,4 mln ton).
Od końca 2014 roku ceny paliw kopalnych na świecie spadają i wpływają pośrednio na ceny olejów roślinnych, które mogą podążać za spadkiem stawek za energię z powodu niekonkurencyjnej wartości wobec paliw kopalnych.
Wówczas mieszanie ropy z olejami roślinnymi staje się nieopłacalne. Skutkiem spadku popytu na oleje roślinne jest utrata ogromnego segmentu rynku, szczególnie dla Argentyny czy Indonezji, czyli eksportów biodiesla.