Żywność regionalna zgodna z wymogami prawa
Sprzedaż wyrobów regionalnych jest dla rolników coraz popularniejszą, uzupełniającą formą zarobkowania. Co może być największym problemem przy jej uruchamianiu? Czego powinno się wówczas wystrzegać?
Podczas seminarium zorganizowanego przez Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie szukano m.in. odpowiedzi na te pytania. – Przesłaniem naszego spotkania jest wsparcie producentów żywności tradycyjnej i regionalnej poprzez kompleksową edukację w zakresie przepisów prawnych regulujących całokształt tak ważnej dla naszego regionu sfery działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, jaką jest produkcja, dystrybucja i sprzedaż żywności wysokiej jakości – mówił wicemarszałek Artur Walasek, otwierając seminarium.
Na spotkanie przybyło ponad stu producentów żywności, od detalistów, po przedstawicieli wielkich firm. – Najwięcej problemów stwarzają naszym wytwórcom interpretacje przepisów dotyczących założenia własnej działalności gospodarczej, czy wymogów sanitarnych przy produkcji i przetwórstwie żywności – podkreśliła Elżbieta Wójcik, prezes lubelskiego oddziału Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Chcą lepiej promować regionalne produkty z Lubelszczyzny
Produkty żywnościowe wprowadzane na rynek muszą być oznakowane w sposób jasny i czytelny dla konsumenta, zaznaczył Marian Jaworski, wojewódzki inspektor jakości handlowej i artykułów rolno-spożywczych w Lublinie. – Konsument ma prawo do informacji, co kupuje, z czego produkt się składa, jaką ma minimalną datę trwałości, jak ten wyrób przechowywać i skąd produkt pochodzi. Klient musi mieć możliwość świadomego wyboru, natomiast zadaniem naszej instytucji jest kontrola składu fizyko-chemicznego wyrobu oraz właściwego oznakowania na etykiecie – tłumaczył Jaworski.
Szefowa lubelskiego sanepidu Irmina Nikiel przypominała natomiast, iż za każdy produkt wprowadzany do obrotu odpowiedzialny jest jego producent i to na wszystkich etapach: także przechowywania, transportu i sprzedaży. – Musi znać źródło surowca oraz w jakich warunkach został on przetworzony. Przepisy sanitarne dla produktów wprowadzonych do obrotu obowiązują zatem w tym samym zakresie wytwarzanie żywności w warunkach domowych, jak i w warunkach przemysłowych. Dotyczy to produktów tradycyjnych, jak i tych wytwarzanych masowo – wyjaśniła Nikiel.
Uczestnicy seminarium wysłuchali także przedstawicieli Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Izby Skarbowej i Urzędu Celnego. O możliwościach pozyskiwania dotacji unijnych na działalność związaną z wytwarzaniem żywności wysokiej jakości mówił urzędnik z Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego.