Zwalczanie ASF – kluczowa jest bioasekuracja, ale także świadomość społeczna
– ASF to nasza wspólna walka. Jej skuteczność zależy od współpracy wszystkich zaangażowanych instytucji – stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak podczas spotkania na temat występowania afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski.
W piątkowym (20 września) spotkaniu, oprócz reprezentantów resortu rolnictwa, wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych, a także Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Finansów. Uczestniczył w nim także Jakub Kubacki, zastępca głównego lekarza weterynarii oraz wielkopolski wojewódzki lekarz weterynarii. Rozmawiano zarówno o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF), jak i konieczności podejmowania wspólnych działań na rzecz zwalczania i zapobiegania dalszemu szerzeniu się tej choroby.
Ponad 10 tysięcy świń w 44 ognisku ASF!
„Podczas spotkania kontynuowano dyskusję rozpoczętą w lipcu 2024 r. na temat potrzeby szkolenia psów do poszukiwania zwłok dzików oraz dostępności kontenerów chłodniczych do przetrzymywania tusz na obszarach objętych ograniczeniami z powodu ASF. Przedstawiciele PZŁ zapewnili, że takie szkolenia są realizowane i będą kontynuowane, a zakup chłodni jest uzależniony od uruchomienia możliwości finansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” – brzmi komunikat ministerstwa rolnictwa.
Jak w nim dodano, zgłaszano również potrzebę systematycznej redukcji populacji dzika i utrzymania zredukowanego poziomu tej populacji na poziomie gwarantującym ograniczenie ryzyka dalszego szerzenia się ASF na terenie kraju. Ponadto omówiono przygotowany przez głównego lekarza weterynarii projekt pt. „Krajowy plan działania dotyczący zarządzania populacją dzików w ramach prewencji, kontroli i zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF)” oraz opinię Państwowej Rady Ochrony Przyrody – Komisji ds. Ochrony Gatunków (PROP) do tego dokumentu. Ustalono także, że prace nad Krajowym planem będą kontynuowana na poziomie eksperckim. MRiRW liczy na zbliżenie stanowisk uczestników tych działań i wypracowanie racjonalnych rozwiązań.
„Wymienione zostały także poglądy na temat potrzeby ograniczania migracji dzików oraz podsumowano działania kontrolne w zakresie szeroko rozumianej bioasekuracji. Poruszono kwestie związane z budową i utrzymaniem ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt oraz zamykaniem przejść dla zwierząt znajdujących się w pasach drogowych” – brzmi relacja resortu rolnictwa.
KPIR: Obniżenie wymogów bioasekuracji nosi znamiona sabotażu gospodarczego
Wynika z niej, że uczestnicy spotkania, pomimo różnych poglądów w kwestiach metod ograniczania rozprzestrzeniania się i zwalczania ASF, zgodzili się, że istnieje przestrzeń do współpracy w wielu obszarach. Podkreślali, że poza kwestiami związanymi z redukcją populacji dzików, istotne aspekty w trudnej walce z ASF, to bioaseukuracja stosowana przez rolników i myśliwych, ale także świadomość społeczeństwa w zakresie tego, jak można unikać biernego przenoszenia wirusa ASF na znaczne odległości (np. przez użytkowników lasów czy podróżnych). Kluczowym elementem jest promowanie właściwych zachowań poprzez kontynowanie kampanii informacyjnych i edukację w kwestii szeroko rozumianej bioasekuracji.
Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak przypominał, że przewidziano pomoc dla rolników zarówno na refundację bieżących kosztów bioasekuracji, jak i inwestycje w bioasekurację. Poprosił również o przekazanie mu wniosków ze spotkania w ciągu dwóch tygodni, w formie pisemnej.
„Nasza dyskusja budzi emocje, ponieważ temat ASF jest niezmiernie ważny” – podsumował, cytowany w komunikacie, wiceszef MRiRW.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś