Znamy laureatów kolejnej edycji konkursu Rolnik - Farmer Roku
- Dziś jest nasz dzień, czyli wielkie święto polskiego rolnictwa - powtarzali z dumą finaliści i laureaci XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik - Farmer Roku, którzy 7 lutego uczestniczyli w uroczystej gali w Warszawie. Patronem medialnym wydarzenia był multiportal Agropolska.pl.
Najlepsi z najlepszych otrzymali złote jabłka, które są nie tylko symbolem sukcesu w rolniczym biznesie, ale również ukoronowaniem wieloletniej pracy.
Dużo zdjęć z uroczystej gali konkursu Rolnik - Farmer Roku
W jaki sposób udało się wyłonić laureatów w siedmiu kategoriach? W zeszłym roku, na podstawie nadesłanych materiałów, kapituła konkursowa, którą tworzą przedstawiciele Stowarzyszenia "Polski Klub Rolnik - Farmer Roku", uczelni rolniczych, ministerstwa rolnictwa, KOWR oraz niezależni eksperci, wyłoniła grupę finalistów XXVI edycji konkursu (wpłynęło 236 zgłoszeń kandydatów do tytułu Rolnik - Farmer Roku).
Później przedstawiciele kapituły wizytowali gospodarstwa finalistów, aby wybrać te najlepsze. Podstawowym kryterium oceny kandydatów w poszczególnych kategoriach była efektywność gospodarowania mierzona wydajnością i uzyskiwanymi plonami. Zdecydowanie premiowane były osiągnięcia wynikające z nowoczesnego gospodarowania.
Rolnicy są piętnowani
Obecny na gali minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ubolewał nad tym, że coraz trudniej być rolnikiem.
- Obserwujemy zjawisko kwestionowania rolnictwa jako całości. Rolnictwo jest przedstawiane jako działalność szkodliwa - kwestionuje się uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Z rolnictwa robi się chłopca do bicia - grzmiał szef MRiRW i podkreślał, że tak dalej być nie może.
Ardanowski: wyrównanie dopłat dla rolników jest konieczne
- Rolnicy zamiast cieszyć się należnym im szacunkiem w społeczeństwie, są piętnowani i przedstawiani jako ci, którzy źle traktują zwierzęta i szkodzą przyrodzie - narzekał minister zwracając uwagę, że w debacie publicznej pojawiają się tak irracjonalne postulaty jak na przykład podatek od mięsa. - To idiotyczny i skandaliczny za razem pomysł - wypalił Jan K. Ardanowski, który za swoją wypowiedź otrzymał gromkie oklaski.
- Niemniej jednak ten temat oraz wiele podobnych stały się dyżurnymi wątkami wielu rozmów w mediach - ubolewał minister i dodał, że cała sprawa to "granie na emocjach" często młodych ludzi, którym przedstawia się rolnictwo jako działalność złą i szkodliwą.
Lista najlepszych
Warto podkreślić, że wśród laureatów, którzy otrzymali złote jabłka znalazły się zarówno duże, jak i mniejsze gospodarstwa, które mogą pochwalić się dobrymi wynikami swojej pracy.
Laureatami XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik - Farmer Roku zostali:
- w kategorii: gospodarstwa rodzinne – produkcja roślinna – Ludmiła i Michał Sznajder (Karnice, woj. dolnośląskie). Państwo Sznajder prowadzą rodzinne gospodarstwo o pow. 62 ha zajmujące się od trzech pokoleń uprawą warzyw i produkcją kiszonek. Uprawia się głównie ogórki, kapustę i buraki oraz warzywa pomocnicze: koper, czosnek i marchew. Kiszenie odbywa się według 100-letniej tradycji regionu Dolnej Baryczy, a proces kiszenia jest powolny i w pełni naturalny. Ukiszone warzywa są konfekcjonowane w słoiczki, a wyciskany sok z warzyw butelkowany. Produkty sprzedawane są w małych opakowaniach pod własną marką i logo głównie do małych sklepów ze zdrową żywnością, najlepszych restauracji i barów, a także do szkół i przedszkoli. Prowadzi się również sprzedaż internetową. Gospodarstwo realizuje strategię budowy marki produktów zdrowych i wysokiej jakości. Właściciele starają się obniżać koszty produkcji, stąd ważne jest bieżące zarządzanie Cash flow. Gospodarstwo posiada liczne nagrody i certyfikaty, stale się rozwija, a inwestycje realizowane są głównie z własnych środków. Prowadzone są szkolenia, demonstracje, a także warsztaty edukacyjne z zakresu kiszenia warzyw. Organizowane są tzw. dni otwarte, na które zapraszane są grupy studyjne i lokalne grupy działania. Laureaci współpracują z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Politechniką Łódzką, z licznymi szkołami i instytucjami.
- w kategorii gospodarstwa rodzinne – hodowla bydła – Mieczysława i Jan Tylka (Tokarnia, woj. podkarpackie). Państwo Tylka z dużymi sukcesami prowadzą hodowlę bydła simentalskiego. 30 krów utrzymywanych jest w oborze uwięziowej, jednak w sezonie pastwiskowym dużą część dnia spędzają na pastwiskach. Jałówki hodowlane i buhajki opasowe utrzymywane są w systemie wolnostanowiskowym. Simentale państwa Tylków były wielokrotnie nagradzane i zdobywały tytuły czempionów wystaw zwierząt hodowlanych. Łąki i pastwiska zajmują 80 ha w 115-ha gospodarstwie, na pozostałym areale uprawia się zboża i kukurydzę z przeznaczeniem na paszę. W produkcji roślinnej stosuje się tradycyjne technologie uprawy, a zmodernizowany z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej park maszynowy ułatwia wykonywanie zabiegów agrotechnicznych. W gospodarstwie organizowane są praktyki dla uczniów i studentów oraz szkolenia dla hodowców bydła. W 2016 roku gospodarstwo gościło uczestników XXI Światowego Kongresu Bydła Simentalskiego
- w kategorii gospodarstwa rodzinne – hodowla trzody chlewnej – Marzena i Łukasz Kieras (Komorów, woj. świętokrzyskie). Państwo Kieras prowadzą wielokierunkowe gospodarstwo, w którym łączą uprawę zbóż, kapusty pekińskiej i truskawek z hodowlą trzody chlewnej, prowadzeniem własnej masarni i świadczeniem usług rolniczych. Truskawki wczesne uprawiane są w namiotach foliowych na włókninie, natomiast truskawki gruntowe na ściółce ze słomy. Nawożenie oparte jest głównie na nawożeniu organicznym przed założeniem plantacji. W uprawie kapusty pekińskiej stosuje się własne rozsady, które wysadza się w drugiej dekadzie sierpnia na powierzchni około 2 ha, po zbiorze jęczmienia jarego. Kapustę zbiera się w październiku przed przymrozkami. Chwasty zwalczane są mechanicznie – nie stosuje się herbicydów. Stado podstawowe trzody liczy 60 loch, a wyhodowane w gospodarstwie tuczniki o masie 120 kg kierowane są do własnego zakładu przetwórstwa mięsnego. W masarni produkcja ma charakter tradycyjny, a wszystkie wyroby są wytwarzane w dużym stopniu ręcznie, bez nastrzykiwania i masowania. Podstawą jest produkcja wysokiej jakości wyrobów wędzonych, uzyskiwanych z wędzenia na gorąco naturalnym dymem.
- w kategorii gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu – Anna i Jan Kępa, Barbara i Paweł Kępa (Ligota Wielka, woj. dolnośląskie). Państwo Kępa przejęli po rodzicach 60 ha, dzisiaj prowadzą rodzinne gospodarstwo o pow. 204 ha. Dominującym kierunkiem produkcji jest uprawa zbóż, okopowych, rzepaku oraz warzyw. Stosuje się odpowiedni płodozmian, poplony zimowe, nawozy organiczne, mikroorganizmy glebowe, uprawę pasową, a także przeprowadza się innowacyjną technologię kodowania gleby. Nawożenie jest ultrazlokalizowane, a uprawy są na bieżąco monitorowane. Państwo Kępa stworzyli system do pełnej optymalizacji gospodarstw – system do zarządzania AGRIDATA. System ten zmniejsza koszty zużycia paliwa, precyzyjnego siania i nawożenia, co pozwala uzyskać wyższe, a przede wszystkim stabilne plony. Gospodarstwo jest bardzo dobrze wyposażone w niezbędne maszyny i urządzenia. Dodatkowo prowadzona jest działalność pozarolnicza: handel nawozami, usługi transportowe, siew i zbiór buraków cukrowych, zbóż oraz kukurydzy, a także uprawa pasowa. Państwo Kępa współpracują z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu w zakresie optymalizacji kosztów produkcji i wpływu poplonów na porowatość gleby. Współpracują również z Sudzucker Polska w zakresie optymalizacji kosztów w uprawie buraka cukrowego. Organizują szkolenia dla studentów i rolników, nagrywają też filmy edukacyjne na Yotube.
- w kategorii ogrodnictwo – Agnieszka i Ernest Kaźmierczakowie (Warszówka, woj. wielkopolskie). Państwo Kaźmierczakowie gospodarują na pow. 55 ha, w tym 14 ha zajmują nowoczesne wysokie obiekty szklarniowe. Uprawiają trudną do prowadzenia odmianę pomidora Tomimaru Muchoo F1, należącą do grupy malinowych. Rośliny rosną w wiszących rynnach uprawowych na podłożu z wełny kamiennej. Jest to podłoże inertne, sterylne, łatwo utrzymujące optymalne warunki wodno-powietrzne. Dokarmianie roślin odbywa się poprzez ferdygację sterowaną komputerem. W szklarniach zastosowano w pełni skomputeryzowany system klimatu, kurtyn energooszczędnych, nawadniania i zamgławiania, sortowania owoców, przemieszczania wózków transportowych itp. Szkodniki zwalczane są metodą biologiczną przy zastosowaniu owadów. W gospodarstwie znajduje się 5 magazynów – komór chłodniczych, a także nowoczesna linia do sortowania i pakowania pomidorów. Transport do odbiorców odbywa się własnymi samochodami. Odbiorcami pomidorów są sieci supermarketów w kraju, a także wysyłane są do Anglii, Grecji, Niemiec i Białorusi. Gospodarstwo posiada wdrożony standard GLOBALG.A.P., GLOBALGAP GRAPS, certyfikat HAACCP, a także ISO 22000. W gospodarstwie panuje wzorowy ład i porządek, a estetykę podkreśla pięknie utrzymana zieleń. Państwo Kaźmierczakowie są otwarci na pomoc i udział w działaniach na rzecz środowiska lokalnego. Współpracują z wieloma instytucjami naukowo-badawczymi i ze szkołami.
- w kategorii działy specjalne produkcji rolnej – Danuta i Zygmunt Stromscy (Kczewo, woj. pomorskie). Państwo Stromscy 35 lat temu otrzymali od babci 6 ha ziemi i zajęli się produkcją truskawek i warzyw. Obecnie powierzchnia gospodarstwa liczy 47 ha, a gospodarze wraz z synami prowadzą produkcję brojlerów. Roczna produkcja żywca drobiowego wynosi 1 452 000 kg. Prowadzi się 5 cykli produkcyjnych po 132 tys. szt. w cyklu. W 2019 r. oddano do użytku nowy kurnik, w którym zastosowano najnowocześniejszą innowacyjną metodę oczyszczania wychodzącego powietrza z obiektu – MagixX. Wodny system oczyszczania powietrza składa się z 4 komór filtrujących, w których zatrzymywany jest amoniak, siarkowodór i inne substancje zapachowe. Obiekt wyposażony jest w nowoczesny system pojenia, zadawania pasz i monitorowania. W gospodarstwie uprawia się głównie zboża z przeznaczeniem na pasze dla drobiu, które wytwarza się we własnej, nowoczesnej, w pełni zautomatyzowanej mieszalni, z wagami precyzyjnie dozującymi dodatki wysokobiałkowe. Państwo Stromscy aktywnie uczestniczą w różnych działaniach społecznych, są też organizatorami wielu inicjatyw lokalnych, np. "Bezpieczna droga dla dzieci". Pan Zbigniew jest ekspertem do spraw drobiu COPA COGECA.
- w kategorii działy specjalne produkcji rolnej – Agnieszka Taraszkiewicz, Winnica Bona Terra (Krzyżówki, woj. kujawsko-pomorskie). Powierzchnia gospodarstwa wynosi 18,32 ha, w tym 4,26 zajmuje uprawa winorośli. Produkcja win prowadzona jest pod nadzorem enologa z Włoch, a pani Agnieszka stale poszerza swoją wiedzę zarówno w kraju, jak i za granicą. Prowadzi też działalność szkoleniową i doradczą w zakresie uprawy winorośli i sposobów wytwarzania win. Produkcja win prowadzona jest na najwyższym poziomie zgodnie z zasadami najlepszych winnic w świecie. By usprawnić proces technologiczny, zakupiono szereg nowoczesnych maszyn do przetwórstwa owoców, rozbudowano też system piwniczek do leżakowania win. Wina sprzedawane są do renomowanych restauracji i hoteli w Polsce. W winnicy organizowane są różnego rodzaju eventy mające na celu krzewienie kultury i tradycji kulinarnych regionu, a także integrację jego mieszkańców. Winnica wspiera wszelkie lokalne grupy działania.
- w kategorii przedsiębiorstwa rolnicze – Przedsiębiorstwo Rolniczo-Hodowlane GAŁOPOL Sp. z o.o. (Gałowo, woj. wielkopolskie). Należy do spółek strategicznych dla polskiego rolnictwa. Spółka na pow. 3163 ha prowadzi hodowlę bydła mlecznego i mięsnego, hodowlę koni, a także produkcję nasienną roślin uprawnych. Pogłowie bydła liczy 2017 szt., w tym 900 krów o wydajności około 11 000 kg. mleka. Hodowla prowadzona jest w trzech oborach wolnowybiegowych wyposażonych w hale udojowe z programem monitorowania i zarządzania stadem. W gospodarstwie prowadzone są prace genetyczne w oparciu o specjalny program hodowlany. Na licznych targach i wystawach zwierzęta otrzymały najwyższe wyróżnienia. Utrzymywane jest też bydło mięsnej rasy Limusione w celu produkcji materiału hodowlanego oraz mięsa wysokiej jakości. Konie hodowane są w Stadzie Ogierów Sieraków. Hodowane są tam ogiery sześciu ras, a także prowadzona jest hodowla zachowawcza koników polskich. Zakład oferuje szkolenia, kursy powożenia i jazdy konnej, uniwersytet hipologiczny, wczasy w siodle itp. Dla gości oferuje miejsca noclegowe w pałacyku. Produkcja roślinna to głównie uprawa roślin na pasze, a z roślin towarowych uprawia się pszenicę, buraki cukrowe i rzepak. Mechanizacja stosowana w produkcji roślinnej i zwierzęcej ukierunkowana jest na zmniejszenie kosztów i zwiększenie efektywności wykonywanych zabiegów. Prezesem zarządu spółki jest Marian Pankowski.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś