Wywłaszczenia gruntów pod budowę Tarczy Wschód? Jasne stanowisko MON
Inwestycje związane z budową Tarczy Wschód będą realizowane na gruntach Skarbu Państwa, Lasów Państwowych i innych elementach infrastruktury państwowej. Wywłaszczeń nie będzie, a jeśli się pojawią, to będą miały charakter incydentalny - zapowiedział we wtorek w Białymstoku wiceszef MON Stanisław Wziątek.
Wziątek wraz z m.in. innym wiceministrem obrony Cezarym Tomczykiem wzięli udział w konferencji prasowej nt. Tarczy Wschód, a wcześniej rozmawiali o tych inwestycjach na zamkniętym spotkaniu z podlaskimi samorządowcami. Samorządowcy mówili dziennikarzom, że temat wywłaszczeń w związku z budową infrastruktury Tarczy Wschód pojawił się w przestrzeni publicznej i medialnej.
"Nie ma takich planów i nigdy nie było. Nikt nie będzie nigdzie przenoszony. Wywłaszczeń nie będzie w kategoriach strategicznych. Jeśli się pojawią, będą miały charakter tylko i wyłącznie incydentalny. Nasze inwestycje będą realizowane na gruntach Skarbu Państwa, Lasów Państwowych, KOWR (Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa) i wielu innych elementach naszej infrastruktury państwowej" - zapewnił Wziątek. Dodał, że ewentualne kwestie zamiany gruntów mogą być brane pod uwagę, ale nie wynikają z potrzeb MON, a raczej z oczekiwań mieszkańców.
Możliwa zmiana ustawy ws. kar za bezumowne użytkowanie państwowych gruntów
Jednocześnie wiceszef MON poinformował, że resort zwraca się z prośbą do samorządów o to, by zagospodarowały około 1 hektara ziemi na swoim terenie na potrzeby magazynów niezbędnych materiałów do budowy Tarczy Wschód. "Takie miejsca magazynowania w każdej gminie powinny powstać" - podkreślił Wziątek. Zaznaczył, że chodzi o ziemię należącą do samorządów, a nie grunty prywatne.
Wiceminister Tomczyk dodał, że jeśli będą wywłaszczenia, to będą to pojedyncze przypadki, ale zaznaczył, że być może nie będzie ich wcale. Dodał, że przy budowie Tarczy to wojsko oceni gdzie i jaka będzie infrastruktura.
Andrzej Skiepko, starosta hajnowski (powiat graniczy z Białorusią) powiedział dziennikarzom, że najważniejsze dla niego jest rozwianie obaw dotyczących potencjalnych wywłaszczeń. "Dzisiaj zostały rozwiane wszelkie spekulacje. Otóż wywłaszczeń nie będzie. Nie będzie wysiedleń, chyba że faktycznie przy granicy będą takie miejsca, na których w innym przypadku nie będzie możliwości ewentualnie uzbrojenia tego terenu. Natomiast generalnie wszystko będzie się odbywać poza terenami prywatnymi i z tego się najbardziej cieszymy, bo różne były opinie, że nawet będą wywłaszczane całe wsie, czyli to jest nieprawdą" - powiedział starosta Skiepko.
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski poinformował, że wtorkowe spotkania nt. Tarczy Wschód w Białymstoku oraz w Hajnówce, to inauguracja debaty z samorządami i mieszkańcami oraz biznesem o tym, jakie działania będą podejmowane, aby Tarcza powstała.
MON: rolnicy będą powoływani na ćwiczenia wojskowe w okresie jesienno-zimowym
Zapowiedział, że dialog będzie prowadzony na wszystkich szczeblach - także sołectw, również z jego udziałem - aby walczyć z nieprawdziwymi informacjami, które podają ci, którzy chcą zaszkodzić tej inwestycji, a Tarcza - dodał - jest programem pozytywnym. "Jest inwestycją w pokój, jest programem mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa Polkom i Polakom, mieszkańcom nie tylko naszego regionu, ale całego kraju" - powiedział wojewoda.
Wiceminister Tomczyk zaznaczał, że resort obrony chce, by "budowa Tarczy Wschód była realizowana w pełnym dialogu z lokalnymi społecznościami, też lokalnymi organizacjami, co najważniejsze z samorządami, bo to samorządy najlepiej wiedzą i najlepiej znają swoich mieszkańców".
Podkreślił, że najważniejszym polskim celem jest bezpieczeństwo. Przypomniał, że budowa Tarczy już się rozpoczęła w województwie warmińsko-mazurskim na granicy z Rosją.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś