Wykształcą specjalistów od hipoterapii i dogoterapii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2016,8:10 Aktualizacja: 25-04-2016,9:00
A A A

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie od października będzie kształcił przyszłych specjalistów od hipoterapii i dogoterapii. Będą zdobywać wiedzę i umiejętności na interdyscyplinarnym kierunku kształcenia "Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii".

Prof. Wiesław Sobotka, dziekan wydziału bioinżynierii zwierząt poinformował, że będą to studia stacjonarne, pierwszego stopnia - licencjackie z 6-semestralnym okresem kształcenia o profilu praktycznym. Studenci będą nabywać wiedzę i umiejętności dotyczące wykorzystania interakcji człowiek-zwierzę w rekreacji oraz we wspomaganiu tradycyjnych metod edukacji, reedukacji, wychowania, aktywizacji społecznej i terapii.

kury

Wirus ptasiej grypy u drobiu łatwy do wykrycia, dzięki naukowcom z Olsztyna

Testy wykrywające wirusa ptasiej grypy u drobiu, na podstawie obecności przeciwciał charakterystycznych dla tego wirusa bądź wykorzystujące specyficzną sekwencję kodu DNA, opracowali naukowcy z Olsztyna. Testy do wykrywania wirusa H5N1, po...

Naukowiec podkreślił, że plany utworzenia kierunku "Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii" zaaprobował i wprowadził do oferty kształcenia w roku akademickim 2014/2015 senat uczelni. W czerwcu i lipcu br. odbędzie się pierwszy nabór na nowo uruchomiony kierunek studiów, a od 1 października pierwsi studenci rozpoczną zajęcia dydaktyczne.

- Jest to nowość na rynku edukacyjnym w Polsce. Przez ostatnie 2 lata analizowaliśmy rynek w kraju i stwierdziliśmy, że z taką ofertą kształcenia należałoby wyjść, gdyż jest zapotrzebowanie na rynku pracy na takich specjalistów. Program kierunku obejmuje treści kształcenia programowe i zagadnienia z zakresu nauk zootechnicznych, społecznych, humanistycznych, weterynaryjnych oraz medycznych. Będzie to kształcenie interdyscyplinarne - wyjaśnił prof. Sobotka.

Specjaliści od dawna obserwują, że miejsce i rola zwierząt w rehabilitacji osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie jest ogromna. Studenci będą zdobywać wiedzę, która pomoże im prowadzić zajęcia hipoterapii i dogoterapii. Absolwenci naszych studiów będą przygotowani do ubiegania się o nadanie uprawnień instruktora hipoterapii lub kynoterapeuty (dogoterapeuty).
zakup ziemi, warmia i mazury, sprzedaż ziemi, dzierżawa ziemi, sprzedaż nieruchomości rolnych Skarbu Państwa

Na Warmii i Mazurach zamarł rynek obrotu ziemią

W województwie warmińsko-mazurskim zamarł rynek prywatnego obrotu ziemią rolną - przyznają przedstawiciele biur nieruchomości. Mimo, że właściciele ziemi znacznie obniżyli ceny gruntów i tak nie ma chętnych na ich kupno. W ocenie...

Naukowiec dodał, już teraz jest duże zainteresowanie nowym kierunkiem zarówno wśród uczniów szkół średnich jak i jednostek terapeutycznych, centrów wsparcia, które prowadzą zajęcia rehabilitacyjne z udziałem zwierząt, a także ośrodków rekreacyjnych.

Władze uczelni przekonują, że absolwenci znajdą pracę w placówkach i ośrodkach rekreacyjnych, edukacyjnych i wychowawczych, opiekuńczych czy terapeutycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ale także w agroturystyce, w instytucjach i organizacjach zajmujących się ochroną i prawami zwierząt, w ogrodach zoologicznych, schroniskach i hotelach dla zwierząt, w związkach hodowców zwierząt czy organizacjach społecznych.

Zajęcia dydaktyczne na nowym kierunku będą prowadzić pracownicy naukowo-dydaktyczni wydziału bioinżynierii zwierząt, ale także innych wydziałów Uniwersytetu: nauk społecznych humanistycznych, weterynaryjnych i medycznych.

Studenci w dużym zakresie będą nabywać umiejętności praktyczne. Posłużą im do tego zajęcia w ośrodku jeździeckim znajdującym się na terenie kampusu studenckiego w Kortowie należącym do wydziału bioinżynierii zwierząt.

Poleć
Udostępnij