Wyjątkowa przesyłka z Polski trafi do Wielkiej Brytanii
Leśny Bank Genów Kostrzyca w kwietniu prześle nasiona kilku gatunków drzew i krzewów do Millennium Seed Bank w Wielkiej Brytanii. Ta wyjątkowa paczka zostanie wysłana w ramach projektu "Garfield Weston Global Tree Seed Bank Project", czyli ochrony leśnych zasobów genowych.
Wśród nasion, które zostaną przekazane do banku w Wielkiej Brytanii znajdą się również nasiona modrzewia polskiego (Larix decidua subsp. polonica) - informuje serwis Lasów Państwowych.
Złodzieje znów wpadli w "sidła" leśników. W drewnie był ukryty nadajnik GPS
W Górach Świętokrzyskich głównym obszarem jego występowania jest Góra Chełmowa, gdzie prowadzono zbiory.
Zebranie szyszek z modrzewia polskiego jest dużym wyzwaniem. Długowieczne drzewa, mające ponad 300 lat, osiągają wysokość do 34 m, pnie są charakterystycznie szablasto wygięte ze zgrubieniem u nasady. Pierśnica osiąga rozmiary do 160 cm.
Oprócz modrzewia do Millennium Seed Bank trafi także partia nasion sosny limby (Pinus cembra). Limba to gatunek drzewa objęty ochroną gatunkową częściową, w Polsce na stanowiskach naturalnych rośnie wyłącznie w Tatrach, nazywana jest tam królową tatrzańskich borów.
Leśnicy pamiętają o zwierzętach. Na pewno zimą nie będą głodne
Dlatego już kilka miesięcy wcześniej na gałązki drzew z dojrzewającymi szyszkami założono specjalne siatki ochronne, które umożliwiły przetrwanie pełnych szyszek do czasu zbioru.
Drzewostan sosny limby leży na bardzo stromym stoku, tuż przy Morskim Oku, na wysokości ponad 1400 m n.p.m. Limby można podziwiać wędrując czerwonym szlakiem z Morskiego Oka w kierunku Czarnego Stawu.
Tyle gruntów Lasy Państwowe przekazały na program Mieszkanie plus
Po wyłuszczeniu szyszek modrzewia otrzymano ok. 300 g nasion, które przekazano do oceny metodą RTG, czyli prześwietlenia promieniami rentgenowskimi. W trakcie oceny stwierdzono około 50 proc. nasion pustych, co, jak wyjaśniają pracownicy LBG Kostrzyca, jest naturalne w przypadku nasion modrzewia.
Puste nasiona odseparowano za pomocą separatorów grawitacyjnych, a pozostała masa trafiła do spakowania w chłodni Leśnego Banku Genów Kostrzyca w formie zasobu genowego. Połowa partii nasion zostanie wiosną przesłana do Millennium Seed Bank.
Leśny Bank Genów Kostrzyca od 2015 r. realizuje założenia wspomnianego wcześniej projektu, jako jedna z ośmiu instytucji w Europie, które w ramach projektu przyczyniają się do ochrony leśnych zasobów genowych.
Leśnicy ożywiają pola. Kuropatw wreszcie jest coraz więcej
Po raz pierwszy nasiona z LBG Kostrzyca zostały przekazane do Wielkiej Brytanii w 2016 r. W tej niezwykłej przesyłce znalazły się wówczas nasiona dziewięciu gatunków, np. jodły pospolitej, olszy czarnej, sosny górskiej czy czereśni ptasiej.
W ubiegłym roku po raz kolejny przekazano część zasobów, m.in. nasiona olszy szarej, lipy drobnolistnej i szerokolistnej czy jabłoni dzikiej.
Millennium Seed Bank współpracuje z 95 państwami na świecie, obecnie w tym wyjątkowym banku znajdują się nasiona ponad 80 tys. roślin. W MSB gromadzone są nie tylko nasiona drzew, czy zbóż, ale także grzyby. Działania takie przyczyniają się do ochrony gatunków drzew oraz zachowania różnorodności genetycznej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś