Woda dla rolnictwa? Potrzebny przegląd urządzeń melioracyjnych
Między innymi konieczność szczegółowej inwentaryzacji urządzeń melioracyjnych to zdaniem opolskiego samorządu rolniczego klucz do poprawy tak ważnej dla rolników gospodarki wodnej. Resort infrastruktury zapowiada, że takie działanie będzie wdrożone.
Izba Rolnicza w Opolu wnioskowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozpoczęcie prac nad zmianą przepisów związanych z gospodarowaniem wodą. To wystąpienie jest następstwem prowadzonych od kilku lat rozmów na ten temat z wieloma organizacjami i instytucjami.
"Zdiagnozowano problemy i zaproponowano konkretne rozwiązania, które mogą się przyczynić do poprawy sytuacji. Rolnicy są tym bardzo zainteresowani, bo woda jest niezbędnym składnikiem uprawy roślin, hodowli zwierząt i działalności rolniczej jako takiej" – wskazuje opolska IR.
NIK: Zmarnowane miliardy litrów wody na wsiach
Natomiast wśród zaproponowanych przez opolski samorząd rozwiązań znalazły się m.in.: obligatoryjność składek na spółki wodne, szczegółowa inwentaryzacja urządzeń melioracyjnych, egzekwowanie pozwoleń wodnoprawnych, budowa zastawek, zwiększenie świadomości retencyjnej.
W odpowiedzi na wystąpienie IR w Opolu, Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało, że powstały Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy oraz Program Przeciwdziałania Niedoborowi Wody. Realizacja tych programów ma ograniczyć niekorzystny wpływ zjawisk atmosferycznych na polską gospodarkę, w tym rolnictwo.
"Według ministerstwa, PPNW zakłada realizację ponad 720 inwestycji. Ponadto, resort podkreśla, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie realizuje zadania z zakresu retencji i melioracji na obszarach wiejskich. Ministerstwo poinformowało również, że przygotowano założenia do Programu Kształtowania Zasobów Wodnych (PKZW), który ma poprawić retencję zlewni rzek" – czytamy w serwisie opolskiej izby.
Dodatkowo resort przekazał, że planowane jest przejęcie od starostów i wojewodów nadzoru nad utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych przez Wody Polskie. A w konsekwencji zostanie również przeprowadzona postulowana inwentaryzacja urządzeń melioracji wodnych. W planach kreślonych przez urzędników jest również wyeliminowanie istniejących problemów organizacyjnych w spółkach wodnych.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś