Wielkopolska Rada Rolnicza z apelem do rządu. Chodzi o pilną pomoc dla producentów mleka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2023,6:50 Aktualizacja: 24-10-2023,23:17
A A A

Sytuacja producentów mleka w regionie znacznie się pogorszyła. Apelujemy do rządu o wsparcie sektora mleczarskiego – poinformował we wtorek PAP przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Wielkopolska Rada Rolnicza, która działa przy Zarządzie Województwa Wielkopolskiego, zaapelowała do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań ratujących sektor mleczarski.

Jak poinformował PAP przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej, ceny mleka na rynkach światowych od kilku miesięcy utrzymują spadkową tendencję i dotyczy to wszystkich najważniejszych produktów mlecznych.

mleko, produkcja mleka, skup mleka, produkcja mleka w UE, mleczarnie

Mleczarnie nadal skupują więcej mleka niż w 2022 roku

Meldunkowy skup mleka w sierpniu 2023 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 085,5 mln litrów. Był on o 2,7% mniejszy od tego odnotowanego w lipcu oraz 1,9% większy niż w sierpniu 2022 r. Skup mleka w...

Ceny spadają, a koszty produkcji rosną

„Gospodarstwa o profilu produkcji mleka są znaczącą grupą producentów rolnych w Wielkopolsce, dlatego spadek cen mleka szczególnie dotknął wielkopolskich rolników – powiedział Krzysztof Grabowski.

Poinformował, że z danych Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka wynika, że średnia cena dla pierwszych 8 miesięcy 2023 roku była o 10,6 procent niższa wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Do spadku cen mleka przyczyniły się susza i wysokie koszty produkcji. Sytuacja na krajowym rynku mleka jest też - zdaniem członków rady - silnie zdeterminowana przez kryzys wywołany konfliktem w Ukrainie i sytuacją na rynkach światowych.

„Notowane regularnie obniżki cen mleka przez podmioty skupujące oraz rosnące koszty produkcji, na które składają się ceny oleju napędowego, pasz, opieki weterynaryjnej, nawozów, energii elektrycznej i gazu powodują, że wielu producentów podejmuje decyzję o wycofaniu się z produkcji mleka w gospodarstwie” – powiedział Grabowski.

Dopłaty do wyprodukowanego mleka

Wyjaśnił, że w najtrudniejszej sytuacji znaleźli się rolnicy, którzy zainwestowali w rozwój gospodarstw z wykorzystaniem kredytów bankowych.

copa cogeca, posiedzenie, drób, jaja, import, ukraina, rynek, handel

Drób i jaja z Ukrainy zalewają unijny rynek. Będzie próg importowy?

Wprowadzenie progu importowego na produkty rolne z Ukrainy, prowadzącego do automatycznego uruchomienia środków ochronnych – postulują członkowie grupy roboczej „Jaja i drób” Copa-Cogeca. Podczas październikowego...

„Wysoki poziom inflacji oraz wzrost stóp procentowych spowodował, że producenci mleka borykają się z problemem płynności finansowej i z terminowym spłacaniem rat kredytowych. W związku z tym pilnie powinny zostać podjęte działania w celu stabilizacji rynku mleka w Polsce oraz utrzymania potencjału produkcyjnego gospodarstw rolnych” – powiedział Grabowski.

W apelu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi członkowie rady wskazali na konieczność podjęcia najważniejszych czterech działań zaradczych, mających poprawić sytuację ekonomiczną gospodarstw mleczarskich.

Ich zdaniem rolnikom należy przyznać wsparcie finansowe do litra wyprodukowanego mleka, umożliwić przekwalifikowanie kredytów inwestycyjnych i obrotowych na preferencyjne przy oprocentowaniu 2 procent, utrzymać długoterminowe embargo na produkty mleczne pochodzące z Ukrainy oraz zintensyfikować działania promujące polską branżę mleczarską na arenie międzynarodowej.

Poleć
Udostępnij