Wiele gmin to wciąż internetowe "białe plamy"
Posłowie z sejmowej komisji rolnictwa wysłuchali informacji Ministerstwa Cyfryzacji na temat dostępu do technologii światłowodowych w gminach. Sytuacja się poprawia, ale nadal sporo gospodarstw nie może liczyć na przyzwoitą prędkość internetu.
Resort opracował informację bardzo szczegółowo odnoszącą się do zagadnienia pokrycia Polski sieciami szerokopasmowymi, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszych miejscowości, czyli tych poniżej 5 tys. mieszkańców.
Wieś to ciągle internetowa dziura. Polska w ogonie cyfrowej Europy
Dane dotyczą okresu do końca 2017 r. i są najnowszymi, jakimi dysponuje prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej o stanie rynku telekomunikacyjnego.
Jak wskazywała Agnieszka Krauzowicz, dyrektor Departamentu Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji, naliczono 2698 przedsiębiorców telekomunikacyjnych, 400 jednostek samorządu terytorialnego, które wykonują działalność w zakresie telekomunikacji oraz 695 podmiotów wykonujących takie zadania z zakresu użyteczności publicznej.
- Obserwując te dane na przestrzeni lat, możemy zauważyć wzrastający poziom pokrycia kraju infrastrukturą szerokopasmową, która umożliwia korzystanie z usług dostępu do internetu o przepustowości 30 Mb/s oraz 100 Mb/s - mówiła Krauzowicz.
I tak, na koniec 2017 r. dostęp do usług o przepustowości co najmniej 30 Mb/s posiadało 66,7 proc. gospodarstw domowych w Polsce, natomiast usług o przepustowości co najmniej 100 Mb/s było 50,5 proc.
Szybkie płatności internetowe dostępne dla płatników KRUS
- W wartościach bezwzględnych, jeśli chodzi o liczbę gospodarstw domowych, przedstawia się to następująco. Ponad 4 mln gospodarstw domowych znajduje się, niestety, poza zasięgiem usług o przepustowości co najmniej 30 Mb/s, natomiast 8,25 mln pozostaje poza zasięgiem sieci i usług o przepustowości co najmniej 100 Mb/s - wyliczała przedstawicielka resortu.
Nie ukrywała, że te dane oznaczają, że przed ministerstwem i rządem jest jeszcze dużo pracy w tym zakresie. Na pewno trzeba zlikwidować tzw. białe plamy, czym zajmuje się podległa ministerstwu jednostka, czyli Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Realizuje ona Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC) - ogłasza konkursy, które mogą być oceniane zarówno przez władze polskie, jak i samą Komisję Europejską.
Ta ostatnia działania I osi POPC doceniła, przyznając nagrodę za jeden z najlepiej realizowanych projektów dotyczących pokrycia siecią szerokopasmową państwa członkowskiego.
Rejestr świń przez internet dzięki IRZPlus
- Jesienią ubiegłego roku dostaliśmy nagrodę, która wskazuje, że kierunek obrany przez CPPC i ministra cyfryzacji oraz działania podejmowane w tym zakresie przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych zasługują na szczególne wyróżnienie - podkreślała Krauzowicz.
Dominik Kopera, zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji MC opowiadał szczegółowiej o planach działań oraz obecnie podejmowanych wysiłkach.
- W tej chwili projekty są realizowane w każdym regionie kraju. Na tym nam bardzo zależało. Warunki techniczne, jakie przyjęliśmy dla sieci, które mogą uzyskać dofinansowanie, spowodowały, że mamy projekty światłowodowe docierające też do małych miejscowości. Tak naprawdę 70 proc. jest realizowanych w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców - podawał.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś