Rejestr świń przez internet dzięki IRZPlus

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
07-11-2018,12:25 Aktualizacja: 07-11-2018,12:29
A A A
Rolnicy utrzymujący świnie, bydło, owce lub kozy uzyskali możliwość bezpośredniego dostępu do systemu informatycznego obsługującego rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych IRZPlus. Portal został uruchomiony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). 
 
Hodowcy zwierząt gospodarskich oznakowanych, do których należy między innymi trzoda chlewna, uzyskali dostęp do portalu IRZPlus. Dzięki temu mogą za pośrednictwem formularza internetowego, który znajduje się na stronie ARiMR, dokonać wszystkich zgłoszeń dotyczących zwierząt, a także przekazać informację o wynikach spisu świń w siedzibie stada.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Notowania tuczników w UE stabilne, a w Polsce spadają

Ceny żywca wieprzowego w większości państw unijnych pozostały na poziomie sprzed tygodnia. W Polsce chwilowy zakaz eksportu wieprzowiny do USA wprowadził sporo zamętu na krajowym rynku.   Centy tuczników w Niemczech utrzymały się na...
Dyrektywa 2008/71 wymaga, aby posiadacze świń zarejestrowani w krajowej centralnej bazie danych posiadali rejestr, w którym znajduje się liczba zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.
 
Rolnicy muszą również odnotowywać informacje dotyczące przewozu zwierząt oraz podawać miejsca ich pochodzenia lub przeznaczenia oraz daty takich przewozów.
 
Korzystanie z portalu IRZPlus, jaki czytamy na stronie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, zapewnia spełnienie powyższych wymagań w zakresie prowadzenia rejestru zwierząt w gospodarstwie.
 
System IRZPlus może zastąpić elektroniczne księgi rejestracji zwierząt prowadzone w gospodarstwie. 
 
Projektowane rozporządzenie dotyczące rejestracji zwierząt wprowadza obowiązek dokonywania zmian w księgach rejestracji świń prowadzonych w gospodarstwach położonych na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub podlegającym ograniczeniom w terminie 2 dni od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące obowiązek wpisu.
 
W pozostałych przypadkach pozostawiono termin 7 dni od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wymagane wpisu do rejestru. Nowe przepisy mają na celu ujednolicenie obowiązującego terminów, które są wymagane do zaksięgowania zdarzeń.
 
Eksperci postulują, aby rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2019 r. Dzięki temu osoby korzystające z portalu IRZPlus nie podlegałyby sankcjom z tytułu braku prowadzenia księgi rejestracji w dotychczasowej formie, w przypadku kontroli w ich siedzibach stad w zakresie spełniania wymogów wzajemnej zgodności.
 
Projekt rozporządzenia znajdziesz tutaj.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA