Wiceminister rolnictwa: potrzeba magazynów, potrzeba silosów. Kluczowe są tu środki z KPO
O strategiach dla rolnictwa mówił podczas konferencji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski.
- Jako Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, strategie dla rolnictwa przygotowujemy już od ponad 20 lat - w ramach programów przedakcesyjnych, takich jak SAPARD, a później w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na kolejne lata - podkreślał, cytowany w komunikacie resortu, Krajewski na konferencji „Polska w ruchu. Infrastruktura. Logistyka”.
Wiceminister Krajewski: sami rolnicy mówią, że chcą przywrócenia opłacalności produkcji, a nie ciągłych dopłat
Została ona zorganizowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Była okazją do wymiany najlepszych praktyk oraz innowacyjnych pomysłów pomiędzy sektorami gospodarczymi w zakresie efektywnego zarządzania transportem, spedycją i logistyką.
Kompatybilna infrastruktura
Wiceminister mówił m.in. o działaniach, które pozwolą zachować bezpieczeństwo naszej gospodarki - w obliczu aktualnych wyzwań - i na równi konkurować z rynkami wschodnimi, w tym z Ukrainą.
- Jesteśmy potęgą, jeżeli chodzi o produkcje rolniczą, eksportujemy zarówno produkty przetworzone, jak i nieprzetworzone, w związku z tym potrzebujemy infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniczej i morskiej. To wszystko musi być ze sobą kompatybilne - zaznaczał wiceszef resortu rolnictwa.
Kluczowe inwestycje w silosy
Wskazywał ponadto, że podstawą jest sprawne przystosowanie się i reagowanie na wyzwania, jakie aktualnie stoją przed branżą rolną.
MRiRW: wydłużony termin na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO
- Potrzeba magazynów, potrzeba silosów. W tym celu korzystamy już ze środków KPO. Pierwsze nabory zostały przeprowadzone, rolnicy inwestują już w silosy, żeby mieć powierzchnię magazynową, bo wtedy, kiedy pojawia się nadwyżka, oczywiście trzeba ją zmagazynować, a później wywieźć. Środki z KPO są kluczowe, aby inwestycje związane z poprawą infrastruktury powstawały - wyjaśnił Stefan Krajewski.
Pandemia pokazała kierunek
Zwrócił też uwagę, że sprawny transport i skuteczna logistyka, to nie jest jedyna droga zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
- W Polsce, w całej Unii Europejskiej, mówimy też o skracaniu łańcucha dostaw, Rolniczy Handel Detaliczny, sprzedaż na lokalnych rynkach. Doświadczenia związane z pandemią COVID-19 pokazały, że gdy staną możliwości transportowe, jeżeli mamy na miejscu swoje produkty, nie musimy martwić się o bezpieczeństwo żywnościowe - dowodził przedstawiciel MRiRW.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś