W grupach będą rozwiązywać problemy rolnictwa. Tematów nie brakuje
W połowie przyszłego tygodnia odbędą się spotkania robocze, tematyczne w ramach Porozumienia Rolniczego - zapowiada Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 168 organizacji związanych z rolnictwem, przetwórstwem i handlem. Nie było wśród nich reprezentantów AgroUnii - organizacji, która w lutym protestowała w Warszawie. Ideę "Porozumienia Rolniczego" objął patronatem prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda do rolników: zawsze można wyjść na ulice
- To było pierwsze spotkanie ogólne, na którym wszyscy którzy chcieli wypowiedzieli się. Poruszone zostało wiele tematów. Tych tematów do tej pory wynotowałem sobie 43, są bardzo szczegółowe jak np. problem klastrów, znakowania żywności, badania produktów importowanych - mówił szef resortu rolnictwa.
Polityk zaznaczył, że rozmowy nie dotyczyły tego co trzeba zmienić, ale jak to zrobić. Jego zdaniem, problemy, którymi zajmuje się resort rolnictwa znajdują uznanie wśród tych rolników i organizacji i to dobrze rokuje na dalszy etap rozmów. Zaznaczył, że za kilka dni rozpoczną się spotkania robocze i rozmowy tematyczne w mniejszych zespołach w siedzibie ministerstwa rolnictwa.
- Potrzebujemy jeszcze kilka dni żeby organizacje się zgłosiły i podały swoich ekspertów, bo już nie chodzi o to, żeby spotkać się w dużej grupie i znowu dyskutować o wszystkim. Myślę, że w połowie przyszłego tygodnia odbędą się pierwsze spotkania tematyczne Porozumienia Rolniczego, a potem to już determinacja i rytm pracy poszczególnych grup będą decydować o częstotliwości spotkań - mówił.
Rolnicy sami muszą być aktywni. Nikt nie ma czarodziejskiej różdżki
Ardanowski uważa, że rozmowy powinny toczyć się "sprawnie i energicznie", tak aby w ciągu kilku tygodni zakończyć prace wszystkich grup konkluzjami lub protokołem rozbieżności, jeśli takie będą.
- Będziemy rozmawiali wszyscy, producenci z przetwórcami. Zapytamy konsumentów, jakiej żywności chcą, co możemy poprawić w naszej żywności, aby częściej po nią sięgali. (...) Ciężka praca przed nami, ale jestem przekonany, że skończy się sukcesem - dodał.
Porozumienie Rolnicze ma być platformą, która pozwoli w sposób instytucjonalny na prowadzenie dialogu na temat problemów występujących w rolnictwie. Ma umożliwić przez rozmowy między uczestnikami rynku żywnościowego (rolników, przetwórców, handel i konsumentów), wypracowanie rozwiązań najlepszych dla wszystkich grup.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś