Stres wrogiem rolnika. Jest przyczyną wielu wypadków
Wieczny brak czasu, spiętrzenie prac, niepewna sytuacja finansowa, kapryśna pogoda wpływająca na plony, awarie sprzętu - to wszystko stresuje nie mniej niż praca pod presją w wielkiej korporacji. Niestety, może to być przyczyną wielu groźnych wypadków.
Rolnictwo potrafi dać w kość nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Potwierdzają to fakty. W 2016 roku do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono 383 wypadki podczas pracy w gospodarstwach, których przyczyną był zły stan psychofizyczny rolników - w tym stres.
Wypadków mniej, ale ginie więcej rolników
"Pojawia się, kiedy odczuwamy dyskomfort psychiczny w związku z warunkami i wymaganiami, jakie niesie ze sobą dana sytuacja. Bywa bodźcem mobilizującym, ale kiedy zaczyna mieć charakter długotrwały, negatywnie wpływa na wiele sfer życia, niestety również na bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy" - informuje KRUS w serwisie prewencyjnym.
Eksperci podkreślają, że rolnik pracuje najczęściej sam. Nie może więc liczyć na wsparcie przełożonych czy nagrody za dobrze wykonane zadania. Efekty jego pracy i samopoczucie zależą ponadto w dużej mierze od czynników, na które nie ma wpływu, czyli pogody i sytuacji na rynkach zbytu.
"Zmuszony jest wykonywać wiele trudnych zadań, często pod presją czasu i w atmosferze konkurencji rynkowej. Praca w gospodarstwie w zasadzie nigdy się nie kończy. Potrzeba wiele wysiłku, by oddzielić ją od życia rodzinnego i wygospodarować czas na regenerację sił i wypoczynek. Tworzy się napięcie, które ma negatywne skutki na psychikę. Rolnicy doświadczają niepokoju, smutku, chronicznego zmęczenia, problemów z pamięcią i koncentracją, utraty panowania nad sobą, bólów pleców czy kłopotów ze snem" - wymienia KRUS.
Śmiertelne wypadki z udziałem rolników
Długotrwały stres może przełożyć się także na liczne schorzenia - od problemów żołądkowych, przez chorobę wieńcową, po udar, zawał czy nowotwór. Kłopoty z koncentracją mogą opóźniać z kolei reakcje na niespodziewane zdarzenia lub czynić je nieadekwatnymi do sytuacji, co może doprowadzić do wypadków.
Jak podaje KRUS, naukowcy z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy-Państwowego Instytutu Badawczego opracowali Kwestionariusz Psychofizycznych i Organizacyjnych Warunków Pracy (POWR), przeznaczony do zbadania obciążenia psychofizycznego dla pracowników gospodarstw rolnych w aspekcie bezpieczeństwa pracy.
"Z przeprowadzonego badania z udziałem 503 rolników wynika, że największą uciążliwość pracy odczuwają w związku z brakiem czasu, niepokojem dotyczącym sytuacji finansowej, zmiennymi warunkami atmosferycznymi, awariami sprzętu, niskimi plonami i wysokim spiętrzeniem prac" - wylicza Kasa.
Jak sobie zatem radzić ze stresem? Według KRUS należy m.in. znaleźć indywidualne sposoby na efektywny odpoczynek i zachowanie równowagi pomiędzy relaksem a pracą. Nie należy unikać proszenia o pomoc i lepiej organizować codzienne zadania.