Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 6,6 proc.
6,6 proc. wyniosła w październiku stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca września) i w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,2 pkt. proc. - poinformowało w środę MRPiPS.
W analogicznym okresie ubiegłego roku (wrzesień 2016 - październik 2016) miał miejsce spadek bezrobocia o 0,1 pkt proc., z poziomu 8,3 proc. do poziomu 8,2 proc. Zatem stopa bezrobocia w październiku br. była o 1,6 pkt proc. niższa niż rok temu - podał resort pracy.
Bezrobocie znowu spadło. Minister liczy, że będzie jeszcze lepiej
- To są najlepsze wyniki od 1991 roku. Myślę, że do tych rekordów już się przyzwyczailiśmy. Cieszymy się z nich, ale nie mamy zawrotu głowy. Taki dobry rynek też rodzi problemy np. niedoboru pracowników - oświadczyła w środę na konferencji prasowej minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.
Jak dodała, liczy na to, że w 2018 r. liczba bezrobotnych spadnie poniżej 1 mln. Przypomniała, że kiedy PiS przejmował rządy w kraju, liczba osób bez pracy wynosiła ponad 1,5 mln. - Dzisiaj będę z niecierpliwością czekała, kiedy liczba bezrobotnych spadnie poniżej miliona. Myślę, że stanie się to w pierwszym kwartale 2018 r. - powiedziała.
Bezrobocie w Polsce niższe niż w Unii Europejskiej
Według minister obniżenie stopy bezrobocia w październiku może m.in. wynikać z tego, że osoby zarejestrowane w urzędach pracy, po osiągnięciu wieku przechodzą na emeryturę. - Szczególnie to dotyczy osób, które nie mają właściwie wyboru i dylematu. Dla nich nawet niewielka emerytura, ale emerytura jest stałym źródłem utrzymania - dodała.
Minister zwróciła uwagę, że w październiku tylko jedno województwo miało dwucyfrowe bezrobocie - warmińsko-mazurskie (11,6 proc.) Najniższą stopę bezrobocia zanotowano w woj. wielkopolskim (3,8 proc.). Spadek liczby bezrobotnych zaobserwowano w październiku we wszystkich województwach. Największa obniżkę stopy bezrobocia odnotowano w woj. podlaskim (0,4 proc.).
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w październiku wyniosła 151,2 tys. Liczba ofert była o 34,2 tys. czyli 29,3 proc. wyższa niż w październiku 2016 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś