Sprzedaż nieruchomości rolnych znacznie spadła. To odbicie sytuacji w branży?
W przeciwieństwie do 2021 roku, kiedy to sprzedaż nieruchomości rolnych wystrzeliła w górę, w roku ubiegłym odnotowano w tym zakresie istotny, dwucyfrowy spadek.
„Obrót nieruchomościami w 2022 roku” – raport pod taką nazwą wydał właśnie Główny Urząd Statystyczny. Przekazał w nim, że w 2022 r. podpisano 531,2 tys. aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości, czyli aż o 24,3 proc. mniej niż przed rokiem.
Obrót nieruchomościami rolnymi. Jakie są średnie ceny i powierzchnie działek?
„W porównaniu z 2021 r. wzrost liczby aktów notarialnych wystąpił tylko w przypadku sprzedaży nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego (o 9,9 proc.). Największy spadek natomiast odnotowano w przypadku aktów notarialnych dotyczących sprzedaży działek niezabudowanych (o 35,2 proc.)” – wyliczył GUS.
Jeśli chodzi o sprzedaż stricte nieruchomości rolnych, GUS naliczył 63 318 aktów notarialnych, co oznacza spadek rok do roku sięgający 17,4 proc. W 2021 r. takich transakcji było 76 675 i odnotowano wówczas wzrost o 21,9 proc. względem poprzednich 12 miesięcy.
Zeszłoroczny spadek obrotu nieruchomościami rolnymi po pierwsze wpisuje się w ogólny trend panujący wówczas w nieruchomościach (o czym wyżej). A po drugie - jako że sprzedaż ziemi jest ograniczona co do zasady na rzecz rolników – dane te wydają się być odzwierciedleniem kiepskiej koniunktury w branży rolnej, o czym regularnie piszemy. Mający kłopoty rolnicy nie oglądają się tak chętnie jak wcześniej za inwestycjami np. w nowe areały.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś