Spore spadki cen zbóż oferowanych przez eksporterów. Zbiory kukurydzy na ukończeniu
Zniżka cen zbóż na giełdach światowych i umocnienie kursu złotego do głównych walut wywołały spore spadki cen zbóż oferowanych przez eksporterów – przekazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodano, że zbiory kukurydzy w Polsce są już na ukończeniu.
Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w poniedziałkowym newsletterze przekazała, że zbiory kukurydzy w Polsce są na ukończeniu. Według szacunków IZP, kukurydzę w skali kraju zebrano z ponad 90 proc. areału.
Najwięcej ziarna pozostało do zebrania w regionach położonych na południowym wschodzie kraju. Oceniono, iż na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu zostało ok. 10 proc. kukurydzy na polach.
Rynek zbóż. Większość wytwórni pasz i młynów "wydaje się być pokryta w surowiec"
"Malejąca podaż kukurydzy mokrej przekłada się na wzrost cen oferowanych za to zboże. Obecnie, w zależności od regionu kraju, ceny kukurydzy mokrej (30 proc. wilgotności) najczęściej kształtują się na poziomie 370-500 PLN/t, z dostawą" – stwierdzono.
IZP wskazała jednak, że notowana ostatnio zniżka cen zbóż na giełdach światowych i umocnienie kursu złotego do głównych walut wywołały "spore spadki cen zbóż oferowanych przez eksporterów". Na przestrzeni analizowanego tygodnia ceny pszenicy na giełdzie w Chicago spadły do najniższego poziomu od końca września br. 17 listopada br. cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2023 wyniosła 202,31 USD/t i była o 4,3 proc. niższa niż przed tygodniem. W kontrakcie marcowym cena wyniosła 220,17 USD/t, co oznacza spadek o 3,9 proc.
IZP poinformowała, że w analizowanym tygodniu spadły również ceny pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF. 17 listopada br. cena pszenicy w kontrakcie grudniowym 2023 na wyniosła 226,75 EUR/t i była o 2,4 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 spadła o 1,8 proc. i wyniosła 232,25 EUR/t.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś