Skaryszewski Jarmark Koński "Wstępy" inny niż przed laty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-02-2016,9:50 Aktualizacja: 15-02-2016,10:46
A A A

Jarmark Koński "Wstępy", odbywający się od lat w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu w Skaryszewie, zmienia się z tradycyjnego targu końmi w festyn ludowy. Co roku na handel trafia mniej zwierząt, a poszerza się oferta stoisk z rękodziełem i produktami regionalnymi.

Według organizatorów "Wstępy" to największa tego typu impreza w kraju, ale jak zaznaczył Ireneusz Kumięga, burmistrz miasta czasy, kiedy w Skaryszewie handlowano tysiącem koni to już przeszłość.

rejestracja koniowatych, dokumenty identyfikacyjne dla koniowatych, ministerstwo rolnictwa

Rząd przyjął projekt noweli ustawy dotyczący rejestracji koni

Czasowe zawieszenie lub cofnięcie uprawnień do wydawania dokumentów identyfikacyjnych dla koniowatych (koni) w przypadku naruszenia przepisów umożliwia projekt nowelizacji ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt, który...

- Od kilku lat obserwujemy, że zwierząt jest coraz mniej. Jeszcze kilka lat temu było ich około 1-1,5 tys., a w ubiegłym roku już niecałe pół tysiąca - powiedział. Jego zdaniem ponieważ zwierzęta są coraz rzadziej wykorzystywane do pracy, więc i "Wstępy" się zmieniają. - Mniej jest koni, kwitnie za to handel rękodziełem ludowym i produktami regionalnymi - zauważył Kumięga.

W ocenie burmistrza zmiana charakteru jarmarku nie powoduje jednak mniejszego zainteresowania imprezą. Dwudniowe targi odwiedza zwykle ok. 10 tys. osób.

Na targu w Skaryszewie coraz rzadziej można jednak zaobserwować tradycyjny sposób targowania się o cenę konia. Po dobiciu targu kupujący i sprzedający uderzają się nawzajem w dłonie a transakcję kończy tzw. litkup, czyli wypicie wódki.

Zdaniem obrońców praw zwierząt, którzy co roku przyjeżdżają do Skaryszewa, mimo zmniejszającej się liczby koni, wciąż wiele z nich sprzedawanych jest na rzeź. - Nie możemy się z tym pogodzić. Od lat przekonujemy, że koń powinien być przez polskie prawo traktowany jako zwierzę towarzyszące człowiekowi. Taki zapis wiązałby się z zakazem hodowli koni na rzeź i ich wywozem z Polski - uważa Scarlet Szyłogalis z Fundacji Tara-Schronisko dla Koni.
eksport koniny do Japonii, mięso końskie

Nowe warunki eksportu koniny do Japonii

Władze japońskie 14 stycznia poinformowały o ostatecznej akceptacji nowych warunków eksportu koniny z Polski. Nowe wymagania zostały określone w świadectwie zdrowia dla mięsa końskiego i produktów powstałych z niego oraz wymogach w...

Roczny eksport koni rzeźnych z Polski szacowany jest na ok. 25-30 tys. sztuk. Ok. 95 proc. koni trafia do Włoch, pozostałe do Francji i Belgii. Wkrótce polska konina ma być też eksportowana do Japonii.  

Na "Wstępach" sprzedawane są konie robocze i pociągowe oraz konie rekreacyjne wykorzystywane w gospodarstwach agroturystycznych i do hipoterapii. Na targu można też kupić wszystko to, co potrzebne do utrzymania konia: akcesoria rymarskie, uprzęże, zaprzęgi, a także bryczki, odzież.

Jarmark ma charakter ludowego festynu. Odbywają się występy kapel ludowych i pokazy koni zimnokrwistych. Na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych, zaopatrzyć się można w wyroby z wikliny, gliniane naczynia i rzeźby ludowe. Sprzedawcy oferują także produkty regionalne: miody, sery i chleby.

Poleć
Udostępnij