Rząd przyjął projekt noweli ustawy dotyczący rejestracji koni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-02-2016,8:10 Aktualizacja: 02-02-2016,8:34
A A A

Czasowe zawieszenie lub cofnięcie uprawnień do wydawania dokumentów identyfikacyjnych dla koniowatych (koni) w przypadku naruszenia przepisów umożliwia projekt nowelizacji ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt, który przyjął rząd.

Projekt przygotował resort rolnictwa argumentując, że zmiany w ustawie są konieczne ze względu na bardziej szczegółowe rozwiązania dotyczące systemu identyfikacji i rejestracji koniowatych, zawarte w rozporządzeniu unijnym, które weszło w życie 1 stycznia 2016 r.

eksport koniny do Japonii, mięso końskie

Nowe warunki eksportu koniny do Japonii

Władze japońskie 14 stycznia poinformowały o ostatecznej akceptacji nowych warunków eksportu koniny z Polski. Nowe wymagania zostały określone w świadectwie zdrowia dla mięsa końskiego i produktów powstałych z niego oraz wymogach w...

Rozwiązania wprowadzone do ustawy będą korzystne dla konsumentów, bo przyczynią się przede wszystkim do uszczelnienia systemu identyfikacji i rejestracji koniowatych (koń, osioł, zebra), w tym do zwiększenia kontroli nad zwierzętami przeznaczonymi do uboju i konsumpcji przez ludzi.

W projekcie nowelizacji ustawy zaproponowano, aby dokumenty identyfikacyjne dla koniowatych mogły wydawać podmioty wpisane do wykazu prowadzonego przez ministra rolnictwa. Wykaz będzie dostępny na stronie internetowej resortu.

W przypadku naruszenia przepisów rozporządzenia unijnego przez instytucję wydającą dokumenty identyfikacyjne, główny lekarz weterynarii będzie mógł wnioskować do ministra rolnictwa o wykreślenie tego podmiotu z wykazu.

Nowe przepisy upraszczają procedurę wydawania dokumentów identyfikacyjnych dla koniowatych - wnioski o ich wydanie będzie można składać elektronicznie. Nie przewidziano natomiast możliwości składania przez internet wniosku o zarejestrowanie w rejestrze koniowatych dokumentu identyfikacyjnego, wydanego w innym państwie członkowskim UE lub kraju pozaunijnym.

Konie arabskie rywalizowały w Janowie Podlaskim

W Stadninie Koni w Janowie Podlaskim rozegrano 12. Sportowe Mistrzostwa Europy Koni Arabskich Czystej Krwi. Na 70. koniach startowali jeźdźcy reprezentujący 10 krajów. Łącznie rozegrano 31 konkursów, które odbyły się m.in. w...

Doprecyzowano tryb postępowania z dokumentami identyfikacyjnymi koni, które padły, zostały poddane ubojowi albo zostały zabite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej. We wszystkich tych sytuacjach wprowadzono obowiązek dostarczenia zwłok zwierząt wraz z dokumentem identyfikacyjnym do rzeźni (w przypadku uboju) albo zakładu przetwórczego lub spalarni (w przypadku padnięcia lub zabicia zwierzęcia z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej).

W projekcie ustawy przewidziano także wprowadzenie możliwości wymiany informacji między Polskim Związkiem Hodowców Koni (podmiotem prowadzącym centralną bazę danych) a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie padłych koniowatych, których właściciele wystąpili do ARiMR o dofinansowanie kosztów ich zbioru, transportu i unieszkodliwienia.

Projektowana ustawa dopuszcza możliwość udostępnienia informacji zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich do celów naukowych, statystycznych, hodowlanych lub na wniosek krajowych podmiotów upoważnionych do oceny wartości hodowlanej lub użytkowej zwierząt gospodarskich albo krajowych instytutów badawczych przez Agencję oraz podmiot prowadzący centralną bazę danych (PZHK).

Ustawa ma wejść w życie po 7 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA