Siekierski: transformacja polskiego rolnictwa się nie skończyła, potrzebne dalsze wsparcie
Podczas dwudziestolecia Polski w Unii Europejskiej eksport produktów rolno-spożywczych wzrósł dziesięciokrotnie - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Dodał, że transformacja polskiego rolnictwa się nie skończyła i wymaga ono dalszego wsparcia.
Podczas debaty pt. "Podsumowanie 20-lecia akcesji polskiego rolnictwa do Unii Europejskiej", zorganizowanej przez resort rolnictwa, minister Siekierski powiedział, że "od dnia akcesji, w ramach wspólnej polityki rolnej, Polska otrzymała ponad 70 miliardów euro".
Siekierski: WPR staje się bardziej polityką klimatyczną. Takie wsparcie, jak obecne, skończy się w 2027 r.
Dodał, że "wartość eksportu rolno-spożywczego w 2023 r. wniosła 52 miliardy euro, co oznacza dziesięciokrotny wzrost w porównaniu do roku 2004. Znacząco zwiększyło się także dodatnie saldo wymiany, które 2023 roku wyniosły prawie 19 miliardów euro".
Minister powiedział również o stanowisku Polski na temat Wspólnej Polityki Rolnej, które będzie przedstawiane podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, rozpoczynającej się 1 stycznia 2025. r.
"Chcę mocno podkreślić, że przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 27 r., powinna mieć kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa żywnościowego. Nie da się tego zrobić bez utrzymania konkurencyjności gospodarstw rolnych. Komisja Żywności musi być prowadzona w sposób zrównoważony, przyjazny dla środowiska i klimatu i na to muszą się znaleźć środki w przyszłym unijnym budżecie. Także perspektywa rozszerzenia Unii o nowe kraje, wymaga nie tylko środków dla nowych krajów członkowskich, ale też instrumentów wspierających dalsze dostosowanie polskich rolników do funkcjonowania i konkurowania na rozszerzonym wspólnym rynku. Transformacja polskiego rolnictwa się nie skończyła - wymaga dalszego wsparcia" - stwierdził.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś