Rząd powołuje Narodowy Instytut Kultury Ludowej Dziedzictwa Wsi
Z inicjatywy Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa we współpracy z ministerstwem kultury powołano Narodowy Instytut Kultury Ludowej Dziedzictwa Wsi.
Poinformowała o tym wicepremier Beata Szydło na wspólnej konferencji prasowej z szefem resortu rolnictwa i Jarosławem Sellinem, wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
Wręczono nagrody im. Kolberga dla twórców kultury ludowej
- Nawiązujemy do podobnej inicjatywy, która w okresie międzywojennym była realizowana z powodzeniem dla rozwoju obszarów wiejskich, ale również dla kultywowania tradycji, kultury tego wszystkiego co jest ogromnym dziedzictwem, co jest ogromnym wkładem w naszą kulturę narodową - wyjaśniła była premier.
Minister rolnictwa podziękował za życzliwość dla zgłoszonej przez niego idei instytutu. - Życzliwość pani premier i ministra kultury daje nadzieję, że ta instytucja, tak potrzebna, szybko, sprawnie i efektywnie zajmie się obszarem działań, do których zostaje powołana. Instytut nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi utworzonego w 1936 r. - powiedział.
- Z jednej strony to niekończąca się praca nad dokumentowaniem tego wszystkiego, co polska wieś wniosła do dziedzictwa Polski. Zarówno kultura duchowa, manifestująca się w różnego rodzaju przejawach sztuki ludowej, folkloru, poezji, również rękodzieła ludowego, także kultura materialna, która wniosła tak ogromny wkład w rozwój kraju. Ale na dziedzictwo kultury wsi składa się również dwór, dziedzictwo ziemiaństwa, ogromna rola Kościoła. Więc te wszystkie aspekty będą tymi tematami, którymi będzie się zajmował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi - zapewnił Ardanowski.
Koła Gospodyń Wiejskich promują dziedzictwo kulturowe regionu
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że zgodnie z założeniem instytut będzie funkcjonował "w oparciu o symbiozę" z Centralną Biblioteką Rolniczą w Warszawie.
- Wydaje się, że instytut to instytucja, której brakowało, której wieś bardzo oczekuje (...) nie tylko w sensie symbolicznym, uznania ogromnej roli, jaką dla kultury narodowej wniosła, ale to również bieżąca praca na rzecz wszystkich wydarzeń związanych obecnie z wszechstronną kulturą wsi (...) Instytut będzie powstawał w oparciu o współpracę z istniejącą placówką posiadającą własny budżet. Oczywiście będzie zabiegał o środki zewnętrzne, także unijne, by kulturę polskiej wsi szerzej wyeksponować i wbudować w kulturę zjednoczonej Europy - zaznaczył minister.
Mówił, że na etapie organizacyjnym nie przewiduje żadnych dodatkowych środków i zwiększania budżetu przedsięwzięcia.
- Mecenatem państwa kultura ludowa, kultura tradycyjna jest objęta szeroko, ale rzeczywiście brakowało nam dotąd takiej instytucji badawczo-edukacyjnej, rozwojowej dedykowanej konkretnie tej dziedzinie twórczości kulturalnej. Dzięki inicjatywie ministra rolnictwa taka instytucja powstaje - powiedział Sellin.
Przypomniał ponadto działania swojego resortu właśnie w zakresie mecenatu nad kulturą ludową, m.in. program "Kultura ludowa i tradycyjna". Jak wyjaśnił, jest on bardzo popularny, a MKiDN otrzymuje mniej więcej 500 wniosków do tego programu o wsparcie pewnego rodzaju inicjatyw dedykowanych właśnie kulturze polskiej wsi".
- Przeznaczamy na to prawie 7,5 mln zł rocznie - poinformował wiceszef MKiDN.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś