Rozpoczęły się Jasnogórskie Dożynki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2019,9:00 Aktualizacja: 01-09-2019,16:47
A A A

W Częstochowie rozpoczęły się w sobotę Jasnogórskie Dożynki - organizowana od 37 lat ogólnopolska pielgrzymka rolników. - Trzeba troszczyć się o to wszystko, co zostało nam powierzone - o ziemię, powietrze, wodę - mówił do rolników bp Grzegorz Olszowski.

Katowicki biskup pomocniczy przewodniczył w bazylice jasnogórskiej wieczornej mszy św., będącej liturgiczną inauguracją dwudniowego spotkania rolników. W homilii zauważył, że wiele przypowieści w Ewangelii dotyczy - jak mówił - "roślin, upraw, pracy na roli czy pastwisku".

susza rolnicza, komisja europejska, phil hogan, straty w uprawach, pasze dla zwierząt, zasady zazieleniania

Bruksela gotowa wesprzeć rolników. Podjęto ważne decyzje

Państwa członkowskie UE zgodziły się na wiele form wsparcia zaproponowanych przez Komisję Europejską. Mają one pomóc rolnikom, którzy ponoszą straty związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz zwiększyć dostępność paszy dla...

- Trud zasiewu, wypas owiec, to z pewnością coś innego niż praca w kopalniach, na budowie - tam można wszystko zaplanować, w jakiś sposób przewidzieć rezultaty. W rolnictwie żyje się nadzieją. Rolnik to człowiek nadziei; rolnik musi mieć nadzieję, bo plon nie zależy wyłącznie od jego pracy - nieraz jest nieprzewidywalny, niepewny. Plon zależy od Boga - powiedział bp Olszowski, wskazując, iż często efekty rolniczej pracy - mimo dużego nakładu sił - zależą np. od warunków atmosferycznych.

- Oczywiście po ludzku robimy co możemy - odpowiednie uprawy, nawozy, terminy zasiewu. Ale jakże potrzeba tutaj zaufania Panu Bogu, jakże potrzeba modlitwy. Właśnie rolnik czuje i doświadcza tego, jak bardzo on i jego praca jest zależna od Boga. I tu potrzeba pokory - dodał biskup, wskazując, iż praca nad roli uświadamia, że ludzie nie są samowystarczalni, a wszystko co mamy, pochodzi od Boga. Wezwał do troski o środowisko, a także do rozwijania talentów, jakie drzemią w każdym człowieku.

Główne uroczystości Dożynek Jasnogórskich i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników odbędą się w niedzielę. Uroczystą sumę z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych odprawi przed południem biskup włocławski Wiesław Mering, który również wygłosi homilię. Do rolników przemówią m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy bp Edward Białogłowski.

Jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w częstochowskim sanktuarium. Podczas mszy błogosławione są wieńce żniwne przynoszone przez ubrane w regionalne stroje delegacje rolników z całej Polski. Co roku w uroczystościach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Prezydent objął Patronatem Narodowym uroczystości dożynkowe

Ludzie wsi to ludzie wykształceni, kreatywni, zaradni; polska wieś idzie naprzód, staje się coraz bardzie zasobna i nowoczesna - napisał w liście skierowanym do organizatorów i uczestników tegorocznych uroczystości dożynkowych,...

Polscy rolnicy przybywają na Jasną Górę z wieńcami żniwnymi od 37 lat. Tegoroczną pielgrzymkę, odbywającą się pod hasłem "Do Matki pełnej darów Ducha Świętego", rozpoczęli w sobotę koncertem zespołu "Mazowsze" i wieczorną mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Olszowskiego. Wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego z udziałem rolników będzie przewodniczyć metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Później zaplanowano całonocne czuwanie modlitewne.

W uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze wielokrotnie uczestniczyli polscy prezydenci: Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda. W tym roku 1 września prezydent bierze udział w uroczystościach związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Jego list do rolników odczyta w niedzielę szefowa prezydenckiej kancelarii Halina Szymańska.

Jak zapowiadają gospodarze jasnogórskiego sanktuarium, ojcowie paulini, w tym roku niedzielne obchody jasnogórskiego Święta Dziękczynienia za Plony wpiszą się w refleksje związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Przedstawiciele episkopatu wskazują, iż w kulturze religijnej wsi wymiar maryjny jest bardzo wyraźny. Np. 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, tradycyjnie zwaną Matki Bożej Zielnej, w kościołach święci się płody ziemi, zioła i kwiaty, dojrzałe zboża i owoce. Z kolei uroczystość Narodzenia NMP (8 września), zwana dniem Matki Boskiej Siewnej, rozpoczyna siewy zbóż ozimych i jesienne orki. Rolnicy czczą też Matkę Bożą Kwietną, Jagodną i Śnieżną, która strzeże przed upałami w lecie. Przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach odbywają się nabożeństwa majowe, a w kościołach odmawia się godzinki ku czci Maryi Niepokalanie Poczętej.

W Częstochowie trwają imprezy towarzyszące dożynkom. W 28. Krajowej Wystawie Rolniczej bierze udział ponad 400 wystawców z całej Polski, a w ramach 20. Dni Europejskiej Kultury Ludowej odbywają się koncerty zespołów folklorystycznych, targi sztuki ludowej, prezentacje instytutów naukowych i degustacje potraw regionalnych.

Poleć
Udostępnij