Rolnik kontrolowany jak nikt inny. Inspekcja za inspekcją
Tylko pod ministra rolnictwa podlega 8 jednostek, które mogą kontrolować rolników. Jeśli dodać do tego pozostałe z takimi kompetencjami, wychodzi na to, że polscy gospodarze mogą się spodziewać inspektorów w każdym zakątku swoich włości.
Pola kontrolowane z nieba. Trybunał wytyka poważne błędy
Potwierdzeniem tego jest choćby odpowiedź resortu rolnictwa na jedno z niedawnych zapytań poselskich w sprawie kontroli gospodarzy.
Jak w niej podkreślono, prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie obejmuje szerokie spektrum zagadnień, w tym związanych z prowadzoną specjalizacją czy możliwościami pozyskania wsparcia finansowego ze środków UE oraz działalności powiązane, takie jak agroturystyka, przetwórstwo rolno-spożywcze, sprzedaż marginalna i lokalna, co może również rodzić skutki w postaci kontroli.
"W przypadku rolników prowadzących jednocześnie działalność rolniczą i działalność gospodarczą właściwe organy kontroli mogą podejmować czynności sprawdzające w zakresie dotyczącym przestrzegania przez przedsiębiorców warunków podejmowania i prowadzenia działalności pozarolniczej określonych w prawie. Dlatego też działania kontrolne, sprawdzające, weryfikujące w gospodarstwie rolnym, każdorazowo mogą mieć inny wymiar, zakres i charakter. Kontrole przeprowadzane są niezależnie od wielkości gospodarstwa" - zaznaczyło ministerstwo.
Żywność od pola do stołu ma być pod jedną kontrolą
- Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS);
- Inspekcja Weterynaryjna (IW);
- Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt (KCHZ);
- Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN);
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR);
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (jako instytucja zarządzająca PROW 2014-2020);
- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR);
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
Od połowy grudnia import z Ukrainy pod czujniejszym okiem PIORiN
Inne organy realizujące zadania kontrolne w zakresie prowadzonej przez rolników działalności rolniczej, to:
- w zakresie bezpieczeństwa środowiskowego - Inspekcja Ochrony Środowiska;
- w zakresie ubezpieczenia majątkowego – do przeprowadzania kontroli spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego upraw rolnych: jest obowiązany wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego lub miejsce zamieszkania rolnika, a są uprawnione - właściwy starosta oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Szczegółowe uprawnienia wymienionych instytucji oraz ewentualne sankcje, jakie mogą one stosować można znaleźć we wspomnianym piśmie resortu rolnictwa (tutaj).
Warto tutaj jeszcze dodać, że rolnicy podlegają też wymogom sanitarnym, nadzorowanym przez sanepid i muszą spełniać określone obowiązki m.in. względem Krajowej Administracji Skarbowej, Głównego Urzędu Statystycznego czy Agencji Nasiennej.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś