Pola kontrolowane z nieba. Trybunał wytyka poważne błędy
Choć Komisja Europejska promowała wykorzystanie nowych technologii obrazowania w monitorowaniu rolnictwa, nadal istnieje wiele przeszkód utrudniających ich stosowanie na większą skalę - wynika z nowego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO).
Od 2018 r. agencje płatnicze w państwach członkowskich mogą korzystać z danych pochodzących z satelitów Sentinel programu Copernicus bądź danych uzyskiwanych za pomocą innych nowych technologii, takich jak zdjęcia geotagowane czy drony, aby oceniać przestrzeganie przez rolników zasad Wspólnej Polityki Rolnej.
Ardanowski: wyrównanie dopłat dla rolników jest konieczne
"Dzięki temu nowemu podejściu możliwe będzie ponadto obniżenie kosztów kontroli, a jednocześnie objęcie monitorowaniem wszystkich rolników (nie zaś jedynie ich próby). Kontrolerzy sprawdzili, czy Komisja Europejska i państwa członkowskie podjęły wystarczające działania, by spożytkować potencjalne korzyści z nowych technologii w celu zarządzania WPR i jej kontrolowania" - wskazuje w komunikacie Trybunał.
Z jego ustaleń wynika, że KE w czynny sposób promowała i wspierała korzystanie z nowych technologii obrazowania i wprowadziła zmiany prawne. Jako pierwsza w maju 2018 r. zaczęła stosować kontrole w formie monitorowania agencja płatnicza we Włoszech, w jednej z prowincji.
ARiMR bez zapowiedzi kontroluje pola rolników w całym kraju
"Kontrolerzy wskazali szereg przeszkód, które obecnie utrudniają korzystanie z nowych technologii obrazowania na szerszą skalę. Jedną z nich są obawy agencji płatniczych, że Komisja może zakwestionować decyzje podjęte na podstawie kontroli w formie monitorowania. Co więcej, stosowanie nowego podejścia przez agencje płatnicze wiąże się z koniecznością wprowadzenia przez nie istotnych zmian w procedurach i systemach informatycznych" - podaje ETO.
I wytyka, że choć Komisja podjęła działania w celu ułatwienia i ujednolicenia dostępu do danych z satelitów Sentinel za pośrednictwem usług przetwarzania cyfrowego w chmurze, to ich wykorzystanie do celów operacyjnych jest nadal niewielkie. Sfinansowała również pewne projekty badawcze w tej dziedzinie, lecz ich rezultaty nie zostały jeszcze w pełni wykorzystane.
Szybciej będą wymieniać informacje dotyczące kontroli rolników
Zważywszy na to, że obecnie trwają prace nad kształtem nowej WPR na lata 2021-2027, kontrolerzy zalecają, by Komisja Europejska m.in.: promowała podejście opierające się na kontrolach w formie monitorowania jako główny system kontroli w agencjach płatniczych i lepiej wykorzystywała nowe technologie na potrzeby monitorowania wymogów środowiskowych i klimatycznych.
"W ramach WPR od wielu lat wykorzystuje się obrazy satelitarne lub lotnicze w celu kontrolowania pomocy obszarowej, na którą obecnie przypada niemal 80 proc. unijnego finansowania na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Obrazy te mają co prawda zazwyczaj bardzo wysoką rozdzielczość przestrzenną, jednak do 2017 r. nie były dostępne z na tyle dużą częstotliwością, aby na ich podstawie weryfikować działalność prowadzoną na użytkach rolnych w ciągu całego roku" - podsumowuje ETO.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś