Rolnicy stracą na zmianie obszarów ONW. Tylko od kiedy?
Rozstrzyga się kwestia terminu wejścia w życie zmian w obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). Pierwotnie miały obowiązywać od 2018 r., ale prawdopodobnie będzie opóźnienie. Jak duże?
Kraje UE muszą ponownie wyznaczyć ONW typu nizinnego (nie dotyczy to typu górskiego i specyficznego), bo dokonana już w 2003 r. ocena funkcjonowania instrumentów ONW wykazała dużą różnorodność stosowanych kryteriów określania powierzchni tych obszarów, objętych unijnymi płatnościami (w Polsce to 179 zł/ha przy typie nizinnym I i 264 zł/ha dla typu nizinnego II).
Delimitacja obszarów ONW. Więcej rolników straci, niż zyska
Wykonanie wytycznych warunkuje możliwość wypłacenia od 2018 r. stawek płatności ONW w pełnej wysokości. W przeciwnym razie (gdyby ONW zostały po staremu), w 2018 r. miałoby to być 80 proc. puli, w 2019 r. - 60 proc., a w 2020 r. - 40 proc.
W Polsce już na początku br. prace nad wyznaczeniem ONW na nowo były zaawansowane. Waldemar Guba, dyrektor Departamentu Strategii, Analiz i Rozwoju ministerstwa rolnictwa podawał wówczas w Sejmie, że nizinnym ONW jest u nas obecnie objętych 51,5 proc. użytków rolnych.
- Według nowej delimitacji będzie to ponad 46 proc. Z tego 40 proc. użytków były wcześniej objęte dopłatami. Około 10 proc. utraciły wsparcie, a 6 proc. to nowe, które nie były objęte wsparciem, a teraz będą - wyliczał urzędnik.
Dopłaty ONW także dla rolników z... miasta
Tym samym więcej rodzimych gospodarzy straci dopłaty z tytułu ONW niż je zyska. Dla poszkodowanych resort rolnictwa zapowiedział jednak wsparcie osłonowe.
Tymczasem w jednym z wniosków do ministra rolnictwa z V walnego zgromadzenia Mazowieckiej Izby Rolniczej znalazł się postulat pozostawienia obecnych powierzchni obszarów ONW do końca tego budżetu UE, czyli do 2020 r.
W odpowiedzi resort poinformował, że Polska 10 kwietnia podczas posiedzenia Specjalnego Komitetu ds. Rolnych (SCA), poparła Austrię i Irlandię w kwestii utrzymania właśnie do końca obecnej perspektywy dotychczasowych kryteriów wyznaczania ONW.
"W toku dyskusji jaka miała miejsce podczas przywołanego posiedzenia SCA wydaje się, że służby Komisji Europejskiej są gotowe zgodzić się na przesunięcie terminu wejścia w życie nowych rozwiązań w zakresie ONW, jednak najpóźniej do 2019 r. W takim również kształcie Prezydencja maltańska przygotowała projekt porozumienia kompromisowego w tym zakresie. Biorąc pod uwagę propozycję kompromisu, w tym, jak również w pozostałych punktach, Polska nie poparła projektu, wstrzymując się od głosu" - wyjaśniło ministerstwo.
Dalsze prace związane ze zmianą aktów bazowych dotyczących WPR mają być prowadzone w ramach procedury tzw. trilogów (trójstronnych rozmów z udziałem Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś