Z badań Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin wynika, że zdecydowana większość rolników prawidłowo gospodaruje opakowaniami po środkach ochrony roślin. Aż 77 proc. z nich deklaruje dbanie o środowisko.
Z badań Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin wynika, że zdecydowana większość rolników prawidłowo gospodaruje opakowaniami po środkach ochrony roślin. Aż 77 proc. z nich deklaruje dbanie o środowisko.
Badanie realizowane dla PSOR przez Millward Brown sprawdzało wiedzę rolników na temat ich prawnych obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami po opakowaniach po środkach ochrony roślin.
Okazało się, że aż 70 proc. gospodarzy zwraca opakowania po środkach ochrony roślin do sklepów czy hurtowni, czyli postępuje zgodnie z prawem, które zobowiązuje do utylizacji takich opakowań.
Jednak to nie obowiązek prawny motywuje rolników dla zwracania opakowań. Aż 44 proc. ankietowanych odpowiedziało bowiem, że czyni tak, bo dba o środowisko naturalne.
Na dostosowanie się do wymogów prawnych wskazało tylko 16 proc. badanych. Ważnymi czynnikami są także brak problemu z utylizacją (19 proc.) i utrzymywanie porządku w gospodarstwie (14 proc.).
- Jak wynika z badania, coraz więcej rolników prawidłowo gospodaruje opakowaniami po ŚOR, zwracając je do sprzedawcy - komentuje Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
W 2004 roku PSOR stworzył System Zbiórki Opakowań, w ramach którego rolnicy bez ponoszenia dodatkowych kosztów mogą zwrócić opakowania po wykorzystanych środkach.
System porządkuje działania kilkudziesięciu producentów i importerów, tysięcy sklepów i milionów rolników. Punkty sprzedaży są zaopatrywane w worki do zbierania opakowań, a operator systemu zapewnia ich odbiór na koszt producentów i importerów.
- Tylko w ubiegłym roku do sklepów zwrócono ponad 1700 ton opakowań. W ostatnich 10 latach zebraliśmy ich w sumie ponad 11 tysięcy ton - dodaje Mrowiec.
Rolnicy wskazali, że głównym źródłem wiedzy o gospodarowaniu odpadami są dla nich przede wszystkim miejsca zakupu i specjalne szkolenia. 8 na 10 gospodarzy twierdzi, że w okolicy mają miejsce, w którym mogą oddać opakowania po ŚOR, a większość z nich nie spotkała się z odmową przyjęcia opakowań przez sklepy czy dystrybutorów.
- Badania wykazały, że co 10. rolnik nieodpowiednio postępuje z opakowaniami wyrzucając je np. ze śmieciami komunalnymi, a co 2. zwraca zbyt mało uwagi na czystość opakowań przed ich oddaniem. Od uruchomienia systemu zwracaliśmy uwagę na czystość opakowań w kampanii pod hasłem "Płucz, płucz, płucz" i będziemy kontynuowali tą akcję - kończy Mrowiec.
Z danych PSOR wynika, że w pierwszym roku funkcjonowania systemu, poziom zbiórki osiągnął 25 proc., a teraz już 60 proc.